Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nobel Ekonomi Ödülü 3 isme verildi

Nobel Ekonomi Ödülü sahiplerini buldu. “Çalışma ekonomisine ampirik katkılarından dolayı” David Card ödülün yarısını alırken, diğer yarısını “nedensel ilişkilerin analizine katkıları” için Joshua D. Angrist ve Guido W. Imbens’e verildi.

Nobel Ekonomi Ödülü bu sene 3 isme verildi.


Akademi, Kanada doğumlu Card’ın ödülün yarısını ‘çalışma ekonomisine yaptığı deneysel katkılardan dolayı’ aldığını belirtti. Angrist ve Imbens’in ise ödülün diğer yarısını ‘nedensel ilişkilerin analizine sundukları metodolojik katkılarından dolayı’ aldıkları kaydedildi.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden David Card, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden İsrail asıllı Joshua Angristi ve Stanford Üniversitesi’nden Guido Imbens ödüle layık görüldü. Card, asgari ücret, göçmenlik ve eğitimin piyasa üzerindeki etkileri üzerine çığır açan çalışmalarıyla tanındı. Örneğin, asgari ücretin artırılmasının daha az işe yol açmayacağını gösterdi.

Ödülün diğer yarısı, doğal deneylerden veya gerçek hayattan kaynaklanan durumlardan neden ve sonuç hakkında kesin sonuçlara varılabileceğini gösterdikleri için Angrist ve Imbens’e verildi.


Ekonomik Bilimler Ödül Komitesi başkanı Peter Fredriksson yaptığı açıklamada, “Card’ın toplum için temel sorularla ilgili çalışmaları ve Angrist ve Imbens’in metodolojik katkıları, doğal deneylerin zengin bir bilgi kaynağı olduğunu göstermiştir. Araştırmaları, topluma büyük fayda sağlayan temel nedensel soruları yanıtlama yeteneğimizi önemli ölçüde geliştirdi” dedi.

Diğer Nobel ödüllerinden farklı olarak ekonomi ödülü Alfred Nobel’in vasiyetinde değil, 1968’de İsveç merkez bankası tarafından anısına verilmiş ve ilk kazanan bir yıl sonra seçilerek verilmiştir. Her yıl açıklanan son ödüldür. Card, 10 milyon İsveç kronu (1,1 milyon dolar) ödülünün yarısını alacak. Para ödülünün diğer yarısı Angrist ve Imbens arasında paylaştırılacak.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın