Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muharrem Sarıkaya: Rusya ile doğalgaz anlaşması bitiyor, fiyat artışı söz konusu

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında doğalgaz anlaşmasının da gündeme gelmiş olabileceğini yazdı. Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmanın sona ereceğini hatırlatan Sarıkaya, “Uluslararası spot piyasada gaz fiyatları çok yükseldiği, bin doları geçtiği dönemde eskiden olduğu gibi 240 dolardan alabilmek pek olası gözükmüyor” dedi.

Muharrem Sarıkaya Habertürk’teki yazısında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında dün Soçi’deki görüşmenin hiç dile getirilmeyen önemli bir gündem maddesi daha vardı” diyerek doğalgaz anlaşmasının detaylarını hatırlattı.


Sarıkaya, “Türkiye’nin Gazprom’dan Botaş eliyle 4, özel sektör eliyle de 4 olmak üzere 8 milyar metreküpe ilişkin doğalgaz anlaşması bu yıl itibarıyla bitiyor. Sadece Gazprom değil, Nijerya ile olan 22 yıllık LNG anlaşması da bu yıl sonlanıyor. Talihsizlik ise gaz anlaşmalarının tam da spot piyasada fiyatlarının zirve yaptığı bir zamana denk gelmesi… Ayrıca Gazprom arasında yaşanan fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Tahkim’e giden Türk şirketleri de iki yıl önce davayı kaybetti” ifadelerini kullandı.

Sarıkaya yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, Rusya’dan esnekliği olmayan, petroldeki fiyat hareketlerine endeksli 20 yıl gibi uzun dönemli alım yapmak istemiyor.


Macaristan’ın Gazprom ile da yaptığı gibi 15 yıl veya daha kısa olan en uzun 10 yıl olacak düzeyde kısa vadeye çekmeyi hedefliyor…

Gazı da yine 240 dolar civarında almayı amaçlıyor.

Gazprom da spot piyasada LNG fiyatının bin doları aştığı bir dönemde bu fiyata yanaşmıyor…

İki liderin Soçi’deki gündem maddesinin İdlib kadar bu konu olacağı önceden kayda geçirilmişti.

Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmeden nasıl bir sonuç çıktığını zaman gösterecek.

Ancak uluslararası spot piyasada gaz fiyatları çok yükseldiği, bin doları geçtiği dönemde eskiden olduğu gibi 240 dolardan alabilmek pek olası gözükmüyor, bu da içerde yeniden fiyat artışına yol açacağı gerçeği ortada duruyor.”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın