Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası’ndan ‘dijital Türk Lirası’ açıklaması

Merkez Bankası, ‘dijital Türk lirası’ projesi için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK ile işbirliği platformu oluşturdu. Dijital Türk Lirası projesi birinci faz çalışma sonuçları 2022 yılında açıklanacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalayarak, “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturdu.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada, Banka’nın mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürdüğü belirtilerek, “Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır” denildi.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçlerinin, teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirileceği ifade edilen açıklamada, bu doğrultuda Merkez Bankası’nın “ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM” ile ikili mutabakat zabıtları imzaladığı ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturduğu kaydedildi.

“Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilecek

Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesinin planlandığı bildirilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:


“Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ tesis edilerek, teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

“Dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik nihai bir karar yok”

TCMB’nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır. Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın