Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MB Başkanı: Gizlenen, saklanan bir şey yok

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar tartışması hakkında, “Piyasada oluşan talep ve kurun sağlıklı bir dengede oluşması için de yapılan işlemler var. Gizlenen saklanan bir şey yok. Dünyada böyle bir veri açıklaması söz konusu değil” dedi.

2020 pandemi krizinin dünyayı çok kötü şekilde etkilediğinin altını çizen Kavcıoğlu “Bugün rezerv konusu tartışılırken, o günkü şartları değerlendirmemiz ve o günkü şartlara bakmamız gerekiyor. Merkez Bankası ile ilgili konuşurken özen göstermek gerek” dedi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TRT Haber, CNN Türk, A Haber ortak canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Koronavirüs pandemisinin dünya ekonomisini etkilediğine işaret eden Kavcıoğlu, “2020 pandemi krizi, dünyayı çok kötü şekilde etkileyen bir kriz. Diğerlerinden ayıran en önemli şey şu durum bence. Daha önceki krizlerin bir altyapısı vardı. Türkiye bu krizde biraz daha ayrışıyor. Türkiye bu süreci hem sağlık hem de para ve mali politikalar açısından çok iyi yönetti” ifadelerini kullandı.

“Bugün rezerv konusu tartışılırken, o günkü şartları değerlendirmemiz ve o günkü şartlara bakmamız gerekiyor” diyen Merkez Bankası Başkanı, “2020’ye girdiğimizde dünyada da gelişmiş ülkelerde de doğrudan ve portföy yatırımlarının azaldığını görüyoruz. Türkiye’nin de buradan aldığı pay ister istemez azalmış görünüyor” dedi.


“POZİTİF CARİ FAZLA VERDİK”

Merkez Bankası hakında konuşurken özen göstermek gerektiğini vurgulayan Şahap Kavcıoğlu, “Merkez Bankası ile ilgili konuşurken özen göstermek gerek.2019’da biz pozitif cari fazla verdik. Merkez Bankası olarak verdiğim rakamlar nettir ve doğrudur. 2020 sonu itibariyle reel rektörün döviz pozisyon açığı 208 milyar dolardan 157 milyar dolara indi. Faiz yükseldiğinde yabancılar yine geldi” diye konuştu.

128 MİLYAR DOLAR AÇIKLAMASI

“Pandemi şartlarını göz ardı etmemek gerek” diyen Kavcıoğlu, “Türkiye’de 83-84’ten sonra rezerv birikmeye başlıyor. 2020’ye geldiğinde 15-20 milyar rezervi var. Daha sonra 30 milyara kadar oluşan rezerv var. Piyasada oluşan talep ve kurun sağlıklı bir dengede oluşması için de yapılan işlemler var. Merkez bankası bireylere dolar satmıyor. Düşük kurdan döviz satmak mümkün değil. Yapmak isteseniz dahi yapamazsınız. Ayrıcalıklı döviz satışı yapılması söz konusu değildir. Gizlenen saklanan bir şey yok. Merkez Bankası dünyanın en şeffaf merkez bankalarından biridir. Gizli kalsaydı, biz kimseye 128 rakamını söylemedik. Bu arkadaşlar bu sayıyı nereden aldılar? Gizlenen saklanan bir şey yok. Dünyada böyle bir veri açıklaması söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu, “Kafa karıştırmak için algı operasyonu yapıyorlar. O gün öyle yapıldı, böyle yapıldı. Sonucuna bakalım. Hiç kimsenin burnu kanamadan 2020 pandemi krizi atlatılmıştır” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın