Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koronavirüs salgını sonrası iş yerlerini neler bekliyor?

AjansBizim

Pandemide evden çalışanların yüzde 80’i, teknolojinin iş süreçlerindeki üretkenliğini olumlu etkilediğini düşünüyor.


EPOS tarafından WORKTECH Academy ile ortaklaşa hazırlanan “İşin Geleceğine Yakından Bakıyoruz” adlı rapor, koronavirüs sonrası çalışma koşullarının geleceğine ışık tuttu.

Ofis verimliliğine ilişkin son bilimsel kanıtlara, çalışanın performansına, akustik ve nörobilim alanındaki uluslararası uzmanlarla yapılan bir dizi görüşmeye dayanan rapor, ekstra üretkenlik için gereken doğru akustik koşulları sağlamaya yardımcı olabilecek somut ürün çözümlerini de sundu.

Ofiste çalışmak astım riskini artırabilir

Yeni bir araştırma yazıcı toneri ve temizlik malzemeleri gibi ürünlere maruz kalındığı için ofiste çalışmanın astıma neden olabileceğini ortaya koydu.

Koronavirüs salgını hayatın her alanında olduğu gibi çalışma modelleri üzerinde de oldukça büyük değişikliklere yol açtı. İş süreçlerinin online olarak takip edilmesi, evden çalışmanın da yolunu açtı. Evden çalışma modeli ise bazı sorunlara yol açarken, özellikle son dönemde hibrit çalışma modelleri öne çıktı.


Teknoloji yatırımları çalışan performansını etkiliyor

Araştırma, çalışanların yüzde 80’inin teknolojinin işteki üretkenlikleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu düşündüğünü gösterdi. Yöneticilerin üçte ikisinin teknoloji ile kuruluşlarının performansı arasındaki korelasyonları gördüklerini ortaya koyan araştırma, yöneticilerin yüzde 54’ünün kuruluşlarının teknolojik olarak ileriye dönük adım atması gerektiğine inandığını da gösterdi.

Çalışanların yüzde 33’ü, iki aydan uzun bir süre uzaktan çalışmanın ardından daha üretken olmalarını sağlayacak uygun kuruluma, araçlara ve teknolojiye sahip olmadıkları için mevcut ev ortamında kendilerini daha az üretken hissettiklerini belirttiği görüldü.

Akustik performans

Raporun vardığı sonuçlar arasında, koronavirüs salgını sonrası yüksek performanslı bir iş yeri elde etmeyi umut eden herhangi bir kuruluşun, çalışanlarının iş sürelerini yürüttüğü her yerde akustiği yeniden dizayn etmek zorunda kalacağını da ortaya koydu.

Pandemi sonrası video iletişimin önemi

Bircom CEO’su Can İlkhan, “Koronavirüs, ülkemiz de dahil olmak üzere, pek çok ülkede mümkün olan işkollarında evden çalışmayı bir seçenek haline getirdi. Evden çalışma, mobilleşen iş dünyası nedeniyle kolay ama bazı durumlarda yüz yüze ya da sesli iletişim hala gerekli” dedi.

Pandemi sonrası video iletişimin öneminin artmaya devam edeceğini öngördüklerinin de altını çizen İlkhan, bu alandaki yatırım ve ekiplerini genişleterek pazar paylarını artırmayı planladıklarını söyledi.

Yeni düzende çalışanların bir kısmı ofislerinden bir kısmı ise uzaktan çalışmayı sürdüreceklerine dikkati çeken İlkhan, iş birliklerini aynı anda gerçekleştiren video iletişim teknolojilerine olan talebin artacağını, toplantı odalarını bu sistemin dışında bırakmanın mümkün olmayacağını, birçok kurumun bu hibrit yapıları kurabilmek için kullandıkları iletişim platformları ile uyumlu oda tabanlı video konferans cihazlarını edindiğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın