Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kavcıoğlu yerine Tümen mi gelecek?

İngiliz Financial Times gazetesi, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Semih Tümen’in, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yerini alabileceği yönünde piyasada spekülasyonlar olduğunu aktardı.

Reuters’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan memnun olmadığı ve görevden alabileceği yönündeki haberinin ardından, İngiliz Financial Times (FT) gazetesi de konuya ilişkin “Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınacağı söylentileri üzerine TL sallandı” başlıklı haber yayımladı.


Reuters’ın geçtiği “Erdoğan son TCMB Başkanı’ndan da soğuyor” başlıklı haber üzerine 8,97 ile rekor seviyeye yükselen dolar/TL’nin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan gelen yalanlamayla gerilediğini aktaran FT, Mayıs 2021’de TCMB Başkan Yardımcısı olarak atanan Semih Tümen’in Kavcıoğlu’nun yerini alabileceği yönünde son haftalarda piyasada bazı analistler ve piyasa katılımcıları tarafından spekülasyonlar yapıldığını aktardı.

Mayısta Başkan Yardımcısı olarak atandı

Laura Pitel imzalı haberde FT, üst düzey bir bankacının değişiklik olacaksa bile Tümen’in başkan olmasının muhtemel olmadığını söylediğini aktardı.

1977 yılın doğan Tümen, 2000 yılında ODTÜ Ekonomi’den mezun olmuş, 2002 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda uzman yardımcısı olarak göreve başlamış, 2011 yılına kadar çeşitli birimlerde görev yapmıştı.


2011 yılında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğünde ekonomist olarak görev yapmaya başlayan Tümen, 2015-2016 yılları arasında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcılığı; 2016-2018 yılları arasında ise Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

2018’de bir üniversitede göreve başlayan Tümen, 5 Mayıs 2021 tarihinde Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Tümen, London School of Economics Ekonometri ve Matematiksel Ekonomi ile Chicago Üniversitesi Ekonomi bölümlerinde yüksek lisans; Chicago Üniversitesi Ekonomi doktora programlarını tamamladı.

“İletişim azaldı” iddiası

Reuters’ın dünkü haberinde “Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sadece yedi ay önce göreve getirdiği Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’a güvenini kaybetme aşamasına geldiğini, son haftalarda iletişiminin de belirgin şekilde azaldığını söylediler” İfadeleri yer almıştı.

Kaynaklara göre, Erdoğan daha önce beklediği faiz indirimlerinin geçtiğimiz aya kadar yapılamamış olmasından hayal kırıklığı yaşadı.

Altun: Reuters’ın MB Başkanı Kavcıoğlu haberi yalan

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Reuters’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile ilgili haberinin yalan olduğunu belirtti.

Altun, sosyal medya hesabından İngilizce ve Türkçe yaptığı paylaşımda, Foreign Policy’nin de Türkiye ile ilgili uydurma bir haber yayımladığını belirterek, bu haberi “yalan haber”e örnek olarak gösterdi.

Altun paylaşımında, “Yalan haberi sosyal medyanın sorunu zannediyorduk. Fakat görüyoruz ki artık ana akım medya da aynı meseleden muzdarip. Büyük medya kuruluşları bile bu tür yalanları kolayca dolaşıma sokabiliyor. Bu endişe verici bir durum. Her ikisi de yalan” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın