Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gözler önce Fed’de sonra MB’de

Dolar/TL’de ABD ilişkilerine ilişkin endişelerle yaşanan 8.5 üzerindeki tarihi rekora doğru yükseliş yerini 8.2 civarında dalgalı bir seyre bıraktı. Piyasalarda bugün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklamaları, yarın ise TCMB enflasyon raporu yön belirleyici gelişmeler olarak takip edilecek.

ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler ve kurumsal döviz satışlarıyla bu hafta 8.1840-8.4850 bandında sert dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL bu sabah saat 09.00’da 8.2200/8.2500 seviyesindeydi. Euro/TL bu hafta 10.2248’e kadar yükseldikten sonra bu sabah aynı saatte 9.9228/9.9594, sepet bazında TL 9.0710/9.1047 düzeyindeydi.


Dolar Fed’in para politikası açıklaması ve ABD Başkanı Joe Biden’ın konuşması öncesinde başlıca para birimleri karşısında gördüğü sekiz haftanın dip seviyesinden toparlanmaya çalıştı.

Dolar endeksi, 3 Mart’tan bu yana en düşük seviyesi olan Pazartesi günü gördüğü 90.679’den hafif toparlanarak 90.968’e yükseldi ancak yatırımcılar Mart sonundan bu yana devam eden düşüş eğiliminin sona erdiğine ikna olmadılar.

Dolardaki değer kaybı trendi bir süredir TL’yi de olumlu etkiliyor. Ancak bankacıların önemli bir bölümü bunun Türkiye ekonomisine yönelik riskleri kısa vadede da az görünür kılsa da bu risklerin hala mevcut olduğuna da dikkat çekiyorlar.


Küresel piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi ve önümüzdeki dönemde indirim beklentilerinin sürmesine rağmen yüzde 19 seviyesindeki politika faizi TL’yi destekleyen ana unsurlar olmaya devam ediyor.

Dönem dönem lokal döviz satışları da piyasayı destekleyen bir unsur oluşturuyor. Swap piyasasında Kasım 2020’den bugüne yaşanan 16.5 milyar dolara ulaştığı hesaplanan yabancı girişinin ise 5-6 milyar dolara gerilediği hesaplanıyor.

Yabancılar nadiren TL için iyimser bir tahminde bulunuyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yıl sonuna doğru değer kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler arasında dolar/TL için 9 hatta 10 seviyesine değer kaybı bulunuyor.

ÖNCE FED TAKİP EDİLECEK

Doların son haftalardaki düşüşü, ABD ekonomisi hızla toparlanmaya başlayınca Fed’in derhal para politikasını sıkılaştırmaya zemin hazırlayacağı beklentisinin azalmasından kaynaklandı.

Fed’in bugün para politikasında değişiklik yapmaması ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikasını gevşek bırakma yanlısı mesajını tekrarlaması bekleniyor. Ancak bazı analistler, enflasyon beklentilerinin yükseldiğine işaret eden göstergelere dikkat çekerek Fed’in para politikasında sıkılaşmanın çok ileride yapılacağı mesajından uzaklaşabileceğine dikkat çektiler.

TL’nin de içerisinde yer alacağı gelişmekte olan ülke para birimlerinde Fed’in bu mesajı yön belirleyici olarak izleniyor.

TCMB YARIN ENFLASYON TAHMİNİNİ NE KADAR YUKARI REVİZE EDECEK

TCMB’nin enflasyon raporu bu haftanın kalanında öne çıkan ön önemli lokal gelişme olarak görülüyor. TCMB’nin yüzde 9.4 seviyesindeki yılsonu tahminini belirgin şekilde yükseltmesi bekleniyor.

Yıl sonu enflasyon tahminleri Reuters anketlerinde yüzde 12 seviyesinde şekillenirken, ekonomistler TL’deki son değer kaybının yeni enflasyon baskısı yaratacağını bu nedenle yıl sonu tahminini daha da yukarı revize edebileceklerini açık şekilde söylüyorlar. Bu revizyonlarda TCMB’nin politika faizini bir an önce indirmek isteyeceği beklentileri de rol oynuyor. Piyasalar bu kapsamda enflasyon raporunda para politikası söylemlerini de takip ediyor olacaklar.

Gedik Yatırım dün Strateji Raporunda 2021 sonu enflasyon tahmini yüzde 11.3’ten yüzde 15’e revize etti.

TCMB’nin yılsonu yüzde 9.4 tahmini artık piyasa tahminlerinden çok uzaklamış durumda.

Kısa süre önce tek haftada 10 milyar dolar döviz satışı yapan lokallerin elinde halen 200 milyar doların üzerinde yabancı para ve altın cinsi mevduat bulunuyor. Bankacılar bu hafta kurumsal tarafta satışların ay sonu vergi ödemeleri kaynaklı olduğunu tahmin ediyorlar. Vergi ödemeleri bir süredir sadece kamu bankalarına yapılıyor.

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu işlemciler geçmiş dönemde yapılan kamu kurumu kaynaklı döviz satışlarının verilerde 2020 Kasım başından beri görülmediğine dikkat çekiyorlar.

Piyasada ABD ile ilişkiler takip edilmeye devam etse de bundan sonra Haziran ayındaki görüşme ve bu görüşme öncesi diplomasi trafiği izlenecek. Kripto düzenlemeleri de takip edilen konular arasında.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın