Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Goldman Sachs’a göre yıl sonu petrolün varil fiyatı 90 dolar

Goldman Sachs Bankası, akaryakıta talebin hızla artması ve Ida kasırgasının üretime olumsuz etkisi nedeniyle yıl sonu petrol fiyatı tahminini 80 dolardan 90 dolara çıkardı.

Goldman Sachs, Delta alttüründen sonra akaryakıta olan talebin hızla artması ve Ida kasırgasının üretime yaptığı olumsuz etki nedeniyle dünya ölçeğinde arzda meydana gelen sıkışıklık yüzünden yıl sonu Brent petrolü fiyat tahminini varil başına 80 dolardan 90 dolara çıkardı.


Brent vadeli işlemleri, küresel üretim kesintilerinin enerji şirketlerini stoklarından büyük miktarda ham petrol çıkarmaya zorlaması nedeniyle geçen hafta yaklaşık son üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasada, dün gün sonunda petrolün varil fiyatı 79,19 dolardan işlem görürken, Amerikan ham petrolü West Texas Intermadiate’in (WTI) fiyatı ise varil başına 75,08 dolar oldu.

Goldman Sachs’tan 26 Eylül’de yapılan açıklamada, “Uzun zamandır petrol fiyatlarının artacağını belirtmiş olsak da mevcut arzdaki eksiklik ve dünya ölçeğindeki talep, düşündüğümüzden daha önemli boyutlarda seyrediyor. Delta alttürünün etkisinden sonra dünyadaki talep canlanması öngörülerimizden daha hızlı ve dünya ölçeğindeki arz da öngörülerimizden daha zayıf kaldı” denildi.


OPEC+, Eylül ayı başında, Temmuz ayında üretimi aşamalı olarak azaltma kararına bağlı kalma konusunda anlaşmaya vardı. Goldman Sachs Bankasına göre, Ida kasırgasının arza olumsuz etkisi, OPEC+ dışı üretimin ve kaya gazı üretiminin artmasını engellediğini belirtti.

Meksika körfezini bu ay başında alt üst eden Ida ve Nicholas kasırgaları, denizdeki platformları, boru hatlarını ve işleme tesislerini harap etti ve denizdeki petrol üretimini haftalardır kesintiye uğrattı.

Goldman Sachs, bununla birlikte, talebe zarar verebilecek koronavirüsün potansiyel yeni bir alttürünün ve OPEC+’nın atak bir üretim artışı sağlayarak, öngörülen daha çabuk petrol arzı açığını hafifletmesinin kendi tahminleri için potansiyel riskler oluşturduğuna dikkat çekti.

Goldman Sachs, İran ile ABD arasında gelecek nisan ayına kadar nükleer anlaşma konusunda uzlaşma sağlanması ihtimalini hesaba katarak, 2022’nin ikinci ve dördüncü çeyreği için ortalama tahminini fiyat tahminini 85 dolardan 80 dolara indirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın