Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gökhan Şen Evergrande’yi yazdı: Bir Lehman vakası ile karşılaşacağımızı sanmıyorum

Bloomberg HT yazarı Gökhan Şen, Çin’in inşaat devi Evergrande’de yaşanan “çöküşü” yazdı. Şen, “Sözün özü, bir Lehman vakası ile karşılaşacağımızı sanmıyorum. Ne var ki kolay olmayacak bu işin içinden çıkmak” dedi.

Gökhan Şen, Bloomberg HT’deki yazısında Evergrande’de yaşanan ekonomik krizi değerlendirdi.


Şen yazısında şu ifadeleri kullandı:

Yeni bir Lehmann Brothers vakası mı? Çin’in emlak devi Evergrande “çöküşün eşiğinde”

Çinli emlak devi Evergrande’nin 300 milyarı doları aşan borcunu ödemekte zorladığı açıklaması şirketin ”çöküşün eşiğinde olduğu” yorumlarını güçlendirdi.

“ABD’de 2009 krizinin önemli sebebi teminatların aşındırılarak çok kişi tarafından farklı risk profilleri ile kullanılmasıydı. Bir finansal krizdi. Üstelik ABD’de sermaye akımları serbestti.

Bugünkü krizin farkları şunlar.


Çin’de haber ve sermaye akışı tam özgür değil. Çin hükümeti tahminen tedarikçilere ve vatandaşa yardım edecek. O ya da bu şekilde. Bulaşma riski bu sebeple düşük olacak. Üstelik Evergrande her ne kadar gölge bankacılık ürünleri ile başkaca rollere soyunmuş olsa da finansal bir kuruluş değil.

Sözün özü, bir Lehman vakası ile karşılaşacağımızı sanmıyorum. Ne var ki kolay olmayacak bu işin içinden çıkmak. 300’e yakın kurum, on binlerce Çinli yatırımcıya satılan ürünler bir çırpıda tazmin edilemeyecek.

Belki Fed’e geri adım attıracak bir gelişme ile karşı karşıya olabiliriz. Kısa vadede kovanın dibini deldirmeyecek gelişme bu olabilir.

Yoksa Evergrande, son yıllarda tek bildiği şey borçla kaldıraç yapmak olan Çin ekonomisi için ağır bir işaret fişeği niteliğinde. Üstelik Çin ekonomisinde inşaatın payı yüksek. Çok yüksek..”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın