Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

FSM’de 900 günlük inşaat! Köprü halatları 500 milyon liraya değişecek

Kaynak: AjansBizim

2013’te ciddi hasar gören ve ağır bakım geçiren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün tüm askı halatları değişecek. İhalesi 508.3 milyon liraya Makyol ve Japon IHI’ya verildi. 900 gün sürecek inşaat resmen başladı. İstanbullulara henüz hiçbir resmi açıklama yapılmadı.


Avrupa’yı Asya’ya bağlayan İstanbul Boğazı’ndaki üç köprüden biri olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü büyük bakıma alınıyor. Köprünün güvertesini tutan asma kabloları değişecek. Ayrıca köprünün döşenen malzemelerinin bakımları, asfalt, teknik alanların yenilenmesi, trabzan ve korkulukların onarımı da proje kapsamında yapılacak.

Bu çerçevede hazırlanan “FSM Köprüsü Askı Halatlarının Değiştirilmesi Boğaz Köprülerinin Eksik Kalan İşlerinin tamamlanması Yapım İşi” başlıklı ihale 6 Temmuz’da yapıldı. Davet usulüyle yapılan ihale de yaklaşık maliyet 552 milyon 574 bin lira olarak belirlendi. İhale 508 milyon 312 bin liraya Japon IHI Infrastructure ile Makyol İş Ortaklığı’na verildi.

6 Ağustos günü imzalanan sözleşmeye göre projenin süresi dört gün önce başladı. 900 gün sürecek iş 7 Şubat 2024’te tamamlanacak. Japon firma, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, FSM Köprüsünün Japon resmi kalkınma yardımı (ODA) kredisi ile tamamlandığı ve 33’üncü yılına girdiği hatırlatıldı.


Askıların tamamı değişecek

Açıklamada şöyle denildi:

“2013 yılında gerçekleştirilen, ‘Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin Büyük Onarım ve Yapısal Güçlendirilmesi İnşaat İşleri’ sırasında FSM’de hasarlı askı kablolarının tespit edildi ve ciddi hasar gören kabloların bir kısmı acil olarak değiştirildi. Bu tespitin ardından köprünün tüm askı kablolarının genel denetimi yapıldı. Sonuç olarak Karayolları Genel Müdürlüğü köprünün tüm askı kabloları için askı kablo değişiminin gerekli olduğunu anladı ve projeyi gerçekleştirmeye karar verdi.”

Bakanlık’tan açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün askı halatlarının 75 günlük gece çalışması ile değiştirileceğini bildirdi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, 1988 yılında işletmeye açılan köprünün, Türkiye’nin en yoğun trafik aksının üstünde bulunduğu belirtilerek, günlük ortalama trafiğin 240 bin araç olduğu ifade edildi.

Hizmete açıldığı yıldan itibaren ağır taşıt trafiğinin büyük kısmını taşıyan köprünün askı halatlarında ihtiyaç duyulan bakım ve onarımın yapılması zarureti doğduğu kaydedilen açıklama, şunlar belirtildi:

“Askı halatlarının değiştirilmesi çalışmaları, ayda 5 gece olmak üzere, toplamda 75 günlük gece çalışması ile tamamlanacaktır. Çalışmalar esnasında köprü trafiği hiçbir şekilde tamamen kapatılmayacak olup, yoğunluğun en az olduğu gece saatlerinde, ihtiyaç halinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında sadece tek şerit kapatılarak, trafik akışı etkilenmeyecek şekilde yürütülecektir.”

FSM Köprüsü

Açılış: 3 Temmuz 1988
Tür: Asma Köprü
Uzunluk: 1510 metre
Genişlik: 39.4 metre

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın