Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdal Tanas Karagöl: Kripto paralar küresel finansal sistemde değişikliğe neden olur mu?

Yeni Şafak yazarı Erdal Tanas Karagöl, kripto paralar hakkında, “Kripto paralar ile ilgili olarak sorulan temel iki soru var. Kripto paralar yeni bir yatırım aracı ya da varlık ise dünya finansal sisteminde alternatif bir varlık olur mu? Ya da kripto para yeni bir ödeme sistemi ise bu durum mevcut finansal sistem için bir tehdit mi?” diye sordu.

Erdal Tanas Karagöl Yeni Şafak’taki, “Kripto paralar küresel finansal sistemde değişikliğe neden olur mu?” başlıklı yazısında kripto paraların ekonomiler olası etkilerini kaleme aldı.


Karagöl yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar ile ilgili olarak sorulan temel iki soru var. Kripto paralar yeni bir yatırım aracı ya da varlık ise dünya finansal sisteminde alternatif bir varlık olur mu? Ya da kripto para yeni bir ödeme sistemi ise bu durum mevcut finansal sistem için bir tehdit mi?

Kripto paralar finansal sistemde yeni bir varlık ya da yatırım aracı ise bunun gelişmiş ülkelerde olduğu kadar gelişmekte olan ülkelerde de önemli yansımaları olacak. ABD’nin dolar üzerinden elde ettiği senyoraj ve dünya finansal sistemindeki baskın rolü nedeniyle özellikle gelişmiş ülkeler kripto paraların bu gidişatını nasıl kabul eder? Ya da FED, bu durumun devam etmesini ya da finansal sistemde pasif bir aktör olmayı nasıl kabullenir?”


Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın