Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdal Sağlam: Güzel gösterilen veriler beklentileri düzeltemiyor

Cumhuriyet yazarı Erdal Sağlam, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun dün yaptığı açıklamaları değerlendirirken, “Bu ortamda verileri ne kadar makyajlasanız da ne kadar yöntem değişikliği oyunlarıyla tabloyu iyi gösterseniz de bunun piyasaları olumlu etkilemesi mümkün gözükmüyor” dedi.

Erdal Sağlam Cumhuriyet’teki yazısında, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlar ile Merkez Bankası Başkanı’nın yaptığı açıklamaları değerlendirdi.


Sağlam yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Piyasaların tavrına baktığımızda, aslında dolar kurunun geldiği nokta, her şeyi gösteriyor. 21 Ekim’e kadar bu gidişle dolar kuru yeni rekorlar kırıp 9 TL’yi de aşabilir. Çünkü Fed’in tahvil alımlarını azaltmaya kasımda başlayacağı kesinleşirken İngiltere gibi ülkeler erken faiz indirimlerin başlayacak gözüküyor. Bu nedenle dolar hiç olmadığı kadar güçlü, 10 yıllık ABD tahvilleri rekor üzerine rekor kırıyor.

Biz ise böyle ortamda hâlâ “Merkez Bankası’nın enflasyonun altında kalan politika faizini indirme hareketine” devam edip etmeyeceğini tartışıyoruz.


Bu ortamda verileri ne kadar makyajlasanız da ne kadar yöntem değişikliği oyunlarıyla tabloyu iyi gösterseniz de bunun piyasaları olumlu etkilemesi mümkün gözükmüyor.”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın