Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Didem Eryar Ünlü: Dünyada kömür projeleri çöküyor

Dünya yazarı Didem Eryar Ünlü, E3G’nin raporuna yer verdiği yazısında, dünyada kömür projelerinin çöktüğüne işaret etti.

Didem Eryar Ünlü, Dünya’daki yazısında, “Türkiye’de yapımı planlanan kömürlü santral projesi stoku, dünya çapında en büyük üçüncü çöküşe işaret ediyor” dedi.


Ünlü’nün yazısının ilgili bölümü şöyle:

“İklim değişikliği konusunda faaliyet gösteren düşünce kuruluşu E3G’nin yayımladığı yeni rapor, dünya genelinde kömür projelerinin çöktüğünü ortaya koyuyor. Rapora göre, dünya, yeni kömür projelerinin çöküşü ile ‘yeni kömür yok’ iddiasını gerçekleştirmeye çok yakın. Raporda, Türkiye için de bir bölüm ayrılıyor. Türkiye’de yapımı planlanan kömürlü santral projesi stoku, dünya çapında en büyük üçüncü çöküşe işaret ediyor.

Türkiye, OECD ülkeleri içinde inşaat öncesi planlama aşamasında olan kömürlü santral projelerinin yüzde 73’üne (12,14GW) ev sahipliği yapıyor. Buna rağmen, 2015’ten bu yana planlanan projelerin 69 GW kapasitelik kısmı iptal edilmiş durumda. İptallerin 8GW’ı ise 2021’in ilk yarısında gerçekleşti. Rapora göre, uygun maliyetli bir enerji geçiş stratejisi kapsamında, Türkiye’de yeni kömür santrallerine gerek duyulmuyor.”


Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın