Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin, nükleer santralde uranyum yerine toryum kullanacak

Çin’de ilk denemelerin gelecek ay başlarında yapılacağı deneysel nükleer santralde uranyum yerine toryum kullanacak.

Bazı bilim insanları toryumun nükleer enerjinin kutsal formülü olduğuna inanıyor; daha güvenli, daha ucuz ve silah yapımında kullanılma potansiyeli daha az.


abc.net’in haberine göre, Gansu eyalet yönetimi bugün yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyinde Gobi Çölü’nün kenarında Wuvei’de kurulan toryum temelli erimiş tuz deneysel nükleer reaktörün kapasitesinin sadece 2 megavat olduğu belirtildi. Yeni teknolojiyi kullanan ilk ticari reaktörün ise 2030’da faaliyete geçmesi planlanıyor.

Şangay Uygulamalı Fizik Enstitüsü’nün yayınladığı Nükleer Teknikler dergisinde, uzun dönemde her biri 100 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetecek 100 megavatlık bir dizi küçük erimiş tuz reaktörünün kurulmasının planlandığı belirtildi.

ABD 1970’lerin başında nükleer reaktörlerde yakıt olarak toryum yerine uranyumu tercih etmişti.


Norveç mitolojisindeki tanrı Thor’dan adını alan toryum, uranyuma göre bazı avantajlara sahip. Kullanılan toryumdan geriye kalacak radyoaktif atığın sadece 50 yıl depolanması gerekiyor, uranyumda ise bu süre birkaç bin yıl. Ayrıca toryumdan silah yapımında kullanılabilecek uranyum üretmek çok zor ve çok uzun sürüyor. 

Toryum taraftarları ABD’nin sırf uranyumla nükleer silah yapmak daha kolay olduğu için toryum yerine uranyumu tercih ettiğini ileri sürüyor.

Toryum dünyada uranyumdan daha bol bulunuyor ve Avustralya en büyük rezervlerden birine sahip. 

Erimiş tuz reaktörleri geleneksel reaktörler gibi soğumak için su kullanmıyor ve bu yüzden çöl bölgelerinde kurulabiliyor.

Çin 2060’da sera gazı salımlarını sıfırlayarak, karbonsuzluk hedefine ulaşmayı hedefliyor. 

Curtin Üniversitesi araştırmacılarından Nigel Marks, Çin’in nükleer yakıt olarak toryumu kullanmasının heyecan verici bir gelişme olduğunu belirterek, “fiilen ABD’nin 1960’larda vazgeçtiği bir araştırma programı yeniden hayata geçiriyorlar” dedi.

Toryum nedir?

Toryum (Th). Atom numarası 90, atom ağırlığı yaklaşık 232 g/mol olan, 11,7 g/mL yoğunluğunda, 1755 °C de eriyen, kurşun renginde, havada bozulmaz, atom enerjisi kaynağı olarak kullanılan radyoaktif bir elementtir.

Toryum kendiliğinden bölünebilme yeteneğine sahip değildir. Bu yüzden doğrudan nükleer yakıt olarak kullanılamaz. 232Th (toryum-232) izotopunun, bir nötron yutarak, fisyon yapabilen (fisil) bir izotop olan 233U’e dönüştürülmesi gerekir. 232Th’nin düşük enerjili nötronlarla reaksiyonu (nötron yutumu) sonucunda, önce kararlılığı daha az olan 233Th oluşur.

Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın