Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cem Kılıç: İşveren, işçinin giderlerini ödemek zorunda

Milliyet yazarı Cem Kılıç, “İşçinin iş için yaptığı bir gider varsa bu gider işveren tarafından karşılanır. Bu kural, uzaktan çalışma nedeniyle önem kazandı. Örneğin bir işin yapılabilmesi için elektrik ve internet kullanımı zorunlu ise işveren bu masrafların bedellerini karşılamak zorundadır” dedi.

Cem Kılıç, Milliyet’teki yazısında, koronavirüs nedeniyle evden çalışmanın arttığı dönemde işverenlerin işçinin masraflarını ödemesi gerektiğini yazdı.


Kılıç yazısında şu ifadeleri kullandı:

“İş sözleşmesinde işverenin temel borcunun ücret ödeme borcu olduğu bilinmekle birlikte, işçinin elde ettiği ücretten işveren için harcamak zorunda kaldığı tutarların genellikle göz önüne alınmadığı görülmektedir. İşveren işin yapılması için gerekli olan araç ve gereçleri temin etmekle, üretim yapılacak malzemeyi işçiye vermekle yükümlüdür. İşçinin iş için yaptığı bir gider varsa bu gider de işveren tarafından karşılanmalıdır. Kurallar bütün iş sözleşmeleri için geçerli olup, uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı günümüzde bu tür çalışmalar için daha da önem kazanmıştır.”

Yazının tamamı için…


İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın