Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altında ‘Kaplan’ spekülasyonu, piyasalarda ‘aşı’ iyimserliği

Altın, şahin tutumuyla bilinen Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın varlık alımı azaltımına dair tutumunu değiştirebileceğini söylemesi ve piyasaların Kaplan’ın yorumlarına ağırlık vermesiyle 1.800 doların üzerini gördü.

Altın, Fed’in varlık alımı azaltımını erteleyeceğine dair spekülasyonlar sonrasında doların zayıflamasıyla 1.800 doların üzerine tırmanarak son 20 günün en yüksek seviyesini gördü. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen Dolar/TL ’deki düşüşle yatay bir seyir izledi.


Şahin tutumuyla bilinen Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, delta varyantının kuvvetlenmesi ve ekonomik toparlanmayı sekteye uğratması durumunda erken varlık alımı azaltımını önceleyen tutumunu değiştirebileceğini söylemişti. Varlık alımı azaltımının ertelenmesi para politikasındaki sıkılaşmayı geciktirerek altın fiyatlarının bir süre daha düşük faizli ortamdan destek bulmasını sağlayabilir.

Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen ise “Altın zayıf doları ve sabit tahvil faizlerini seviyor. Bu da Kaplan’ın varlık alımı azaltımını yeniden düşünebileceğini söylemesinden sonra oldu” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Cuma günü 1.160 seviyesini gördükten sonra kademeli bir düşüşle salı günü 1.152 civarına kadar geriledi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi de 2 baz puan gerileyerek yüzde 1,26 seviyesinde bulunuyor.


Ons altın fiyatı

Ons altın, Ağustos ayına sert bir düşüşle başladıktan sonra kayıplarının bir kısmını telafi ederek yeniden 1.800 dolara doğru yükselmişti. Geçen hafta dalgalı bir seyir izledikten sonra haftayı yükselişle kapatan ons altın, yeni haftaya da yükselişle başlayarak 1.800 doların üzerine tırmandı.

Faizsiz bir varlık olan ve Fed’in para politikasını sıkılaştırmasından olumsuz etkilenecek olan ons altın, bu sene 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizlerinin yükseldiği dönemlerde büyük gerilemeler yaşamıştı.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarında yaşanan yükselişle 492 TL’ye kadar tırmandıktan sonra doların zayıflaması ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşle yeniden 490 TL’nin altına kaymıştı. Yeni haftaya yükselişle başlayan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar/TL’nin gerilemesiyle 488 TL civarında yatay bir seyir izliyor.

Küresel piyasalarda ‘aşı onayı’ iyimserliği

Küresel piyasalar, ABD Ggıda ve İlaç İdaresi’nin Pfizer-BioNTech aşısına tam onay vermesinden sonra pazartesi günü yükseldi

Asya Borsaları, ABD’deki aşılama çalışamaları ve ekonomik desteklerle yükselen ABD ve Avrupa borsalarıyla yükselirken Hazine tahvilleri düştü ve dolar zayıfladı.

Asya Pasifik hisse senedi göstergesi Şubat ayından sonraki en iyi iki günlük yükselişini kaydederken Çin’de teknoloji hisselerindeki toparlanma bu yükselişte etkili oldu. Hang Seng Teknoloji Endeksi salı günü yüzde 5 yükselirken Tencent hisseleri yüzde 6 civarında yükseliş kaydetti.

ABD ve Avrupa’da vadeliler Pfizer ve BioNTech aşısının tamamen onaylanmasından sonra hafif bir yükseliş kaydederken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi Jackson Hole öncesinde yükseldi.

Aşının onaylanmasıyla beraber piyasalar bu hafta geçen haftayla karşılaştırıldığında daha iyimser bir hava içerisinde. Yatırımcılar ise varlık alımı azaltımına dair bir mesaj verilip verilmeyeceğini öğrenmek için perşembe günü gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısına odaklanmış durumda.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın