Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alibaba’nın patronu Jack Ma Hong Kong’da ortaya çıktı

Alibaba Grup kurucusu ünlü Çinli milyarder Jack Ma Yun, şirketine yönelik ekonomik yaptırımlardan yaklaşık bir yıl sonra Hong Kong’da ortaya çıktı.

Alibaba Grup’un kurucusu ünlü Çinli milyarder Jack Ma Yun, şirketine yönelik ekonomik yaptırımlardan yaklaşık bir yıl sonra Hong Kong’da ortaya çıktı.


Hong Kong Stardart gazetesi, yüksek mevkilerdeki iki kaynağın Jack Ma’yı 1 Ekim’de Hong Kong’da gördüklerini söylediklerini bildirdi. Jack Ma’nın kentte bazı işadamları ile görüştüğü belirtildi, ancak bunların kim olduğu belirtilmedi. Jack Ma’nın o tarihten sonra Hong Kong’dan ayrılıp ayrılmadığı da bilinmiyor.

Jack Ma kıta Çin’inde uzun süredir gözlerden uzak yaşıyordu ve kendisinin Çin’den ayrılmasının yasaklandığı ileri sürülüyordu.

Jack Ma’nın tekrar halk arasında görülmesi Çin yetkilileri ile ilişkilerinin iyileşmeye başladığının göstergesi olarak yorumlandı. Ünlü işadamı, Çin milliyetçisi sinema filmi Changjin Gölü Savaşı’na yatırım yapan 17 şirketten biri olduktan sonra ilişkiler yumuşamaya başlamıştı.


Dünya gişe rekorlarını kıran ve 1 milyar yuana (1,8 milyar Hong Kong doları) mal olan film, 30 Eylül’de gösterime girdikten sonra 4 milyar yuan bilet geliri elde etti. Film, Kore Savaşı sırasında Çin askerlerinin Amerikan askerleri ile savaşını anlatıyor.

Jack Ma ayrıca Devlet Başkanı Şi Jinping’in, Çin toplumundaki zenginlik farklarını azaltmak için uygulamaya koyduğu “ortak refah” girişimini de destekleme sözü vermişti. Alibaba şirketi Şi’nin “ortak refah” girişimine 2025’e kadar 100 milyar yuan yatırarak küçük ve orta ölçekli işletmelere sübvansiyonlar sunacak ve kurye ve internet üzerinden çağrılan taksi sürücüleri gibi çalışanların korunmasına yardım edecek.

Alibaba, anti tekel idaresi tarafından bu yıl 18,2 milyar yuan (2,75 milyar dolar) cezaya çarptırıldı.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın