Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alaattin Aktaş: Yarım doktor candan, yarım hoca dinden, yarım iktisatçı 128 milyardan…

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin olarak, “Sen TL faizini düşürdükçe düşür, yani TL’yi zayıflat; kurun artmasına zemin hazırla, sonra da “TL zayıfladı, yani kur artıyor” diye döviz sat! Hem de kulağını tersten göstere göstere, akıllarda bir dizi soru işareti bıraka bıraka…” dedi.

Alaattin Aktaş Dünya Gazetesi’ndeki “Yarım doktor candan, yarım hoca dinden, yarım iktisatçı 128 milyardan…” başlıklı yazısında 128 milyar dolar tartışmasını yazdı.


Aktaş şunları yazdı:

“Merkez Bankası’nın kurun yükselmesini önlemeyi döviz satarak sağladığı ne zaman görülmüş ki… Ayrıca, Merkez Bankası çok kısa süreli keskin dalgalamalar yaşandığı takdirde devreye girebilir. Bu yalnızca Türkiye özgü bir durum da değil. Ama hiçbir merkez bankası kendi çıkarmadığı paranın değerini o parayı satarak kontrol altına alamaz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz mi basıyor ki, dolar ve euro mu basıyor ki bunları satarak piyasayı kontrol edebileceğini sanıyor. Bu paralar TL’ye karşı güçlendiğine göre Merkez Bankası’nın yapacağı TL’ye destek vermek ve söz konusu paralar karşısında ulusal paramızın değerini artırmaktan ibaret. Siyasi otoritenin alması gereken kararlar ayrı. Çok kısa dönemli önlemlerden söz ediyoruz.


Sen TL faizini düşürdükçe düşür, yani TL’yi zayıflat; kurun artmasına zemin hazırla, sonra da “TL zayıfladı, yani kur artıyor” diye döviz sat! Hem de kulağını tersten göstere göstere, akıllarda bir dizi soru işareti bıraka bıraka…”

Yazının tamamını okumak için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın