Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alaattin Aktaş: Haziranda faizler inmezse…

Dünya yazarı Alaattin Aktaş, faiz kararları hakkında, “Haziran hem siyasi hem de ekonomik olarak önemli bir ay olmaya aday” ifadelerini kullandı.

Alaattin Aktaş, Dünya’daki “Haziranda faizler inmezse…” başlıklı yazısında olası senaryoları köşesine taşıdı.


Aktaş şu ifadeleri kullandı:

“Haziran sonrasında faiz düşüşü beklendiğini söylemiştik. Demek ki piyasalarda faizlerin düşeceğine olan inanç, şimdilik yok. Can alıcı soru şu: “Hiç mi yok? Yoksa indirim beklentisi ötelendi mi? Ötelendiyse ne zamana? Yılın son çeyreğine mi, yoksa gelecek yıla mı?”

Faiz düşüşleri çok ötelendiyse, o zaman hep beraber oturup düşünmek zorunda kalırız. Yüksek faiz, reel sektörün ve hane halkının borç geri ödemelerini zorlaştırmaya başlar. Yatırımlarını ve diğer harcamalarını kısmalarına neden olur. Sonuç ekonominin beklendiği kadar büyüyememesidir.


Ardından finansal sektörün aktif kalitesinde bozulma artabilir. Bunlar bir yana, siyasi karar alıcılar da uzun süren yüksek faiz ortamına dayanamaz ve Merkez Bankası üzerinde baskı yapmaya başlayabilirler. Eğer faizler, olması gereken zamandan önce indirilirse, bu sefer yüksek döviz ihtiyacı nedeniyle, kurlar hızla yükselişe geçecektir. O zaman kur ve faiz sarmalı tekrar işleyecektir.

Kanımca, kısa vadeli görünüm net değil. Dolayısıyla, haziran hem siyasi hem de ekonomik olarak önemli bir ay olmaya aday. Piyasadaki karar alıcılar, daha fazla zarar etmemek için, ekonomik verilerin yanı sıra, eğer bulabilirlerse doğru dış ve iç politika değerlendirmelerini yakından izlemek zorundalar.”

Yazının tamamını okumak için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın