Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Abdurrahman Yıldırım: Yüksek büyümenin iki büyük yan etkisi

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, Türkiye’nin 2’nci çeyrekte elde ettiği yüzde 21,7 oranındaki büyüme rakamı hakkında, “Ancak bu büyüme kapsayıcı ve geniş kitlelerin hissettiği bir büyüme değil. Çalışanların ve ücret alanların gelirdeki payı azalırken, şirket kârlarının payı yükseldi” dedi.

Abdurrahman Yıldırım, Habertürk’teki yazısında Türkiye’nin büyüme rakamlarınının ekonomi üzerindeki etkisini köşesine taşıdı.


Yıldırım yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Dar bir kesimin yüksek tüketimi, ihracat ve yatırımların katkısıyla ortaya çıkan yüksek büyüme iki büyük yan etkiyi de beraberinde getiriyor. Bunlardan biri yüzde 19’a varan enflasyon ki, son verilerle 2000’li yılların ikince en yüksek düzeyine varıldı. Halbuki 3 yıllık Orta Vadeli Programda yılsonu hedefi yüzde 8 idi. Gerçekleşme muhtemelen bunun iki katı olacak gibi. Dünyada enflasyonu bu düzeylerde olan sayılı ülke var. Yüksek enflasyon aynı zamanda geniş kitlelerin alım gücünü düşürerek yoksullaşmasına yol açıyor. Büyümenin sokağa yansımamasının bir nedeni de bu.

Yüksek büyümenin ikinci yan etkisi ise dış açık verilmesi ya da açığın beklendiği oranda gerilememesi. Elimizdeki son veri Haziran ayına ait ve 6 aylık cari açık 13.6 milyar dolar düzeyinde. Yıllık olarak da 29.7 milyar dolar. Hükümetin programında bu yıl için hedeflenen açık zaten 13.9 milyar dolar. Böylece yıllık açık hedefi ilk yarıda doldurulmuş oluyor. Hedefin tutması için ikinci yarıda hiç açık verilmemesi gerekiyor. Merkez Bankası’nın beklentisi de bu yönde. Ancak ihracat yeni rekorlar kırarken, ithalat bir türlü hız kesmiyor. Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıklanan öncü verilerine göre, ağustos ayında ihracat yüzde 52, ithalat yüzde 24 arttı. Buna göre 4.3 milyar dolarlık ticaret açığı oluştu. Çünkü ithalat tutarı hep ihracattan yüksek seyrediyor. 8 aylık dönemde ise ihracat artışı yüzde 37’ye, ithalat artışı yüzde 26’ya vardı. Açık da 29.8 milyar dolara yükseldi. Ağustos itibariyle son bir yılda ihracat 208.4 milyar dolara, ithalat 255.2 milyar dolara vardı. İhracat rekor düzeyde, ithalat da 2013 sonrasının en yükseğinde.”


Yazının tamamını okumak için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın