Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yunanistan, Fransa’dan 3 savaş gemisi alacak

Fransa ve Yunanistan’ın milyarlarca Euro’luk bir savunma anlaşması imzaladığı, Yunanistan’ın Fransa’dan 3 savaş gemisi alacağı açıklandı.

Fransa ve Yunanistan’ın milyarlarca avroluk bir savunma anlaşması imzaladığı, Yunanistan’ın Fransa’dan 3 savaş gemisi alacağı açıklandı.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bugün Paris’te düzenledikleri basın toplantısında stratejik bir savunma ve güvenlik ortaklığı kurduklarını ilan etti.

Washington Post’un haberine göre, Macron basın toplantısında “Ortaklık karşılıklı çıkarlarımız temelinde işbirliğimizi derinleştirme ve artırma irademizi ifade ediyor” dedi.

Macron Yunanistan’ın Fransa’nın batısındaki Lorient’te Donanma Gurubu tarafından inşa edilecek 3 Fransız fırkateyni alacağını da söyledi.


Miçotakis, anlaşmaya göre 4. fırkateynin de alınabileceğini belirtti.

Bir Fransız yetkilisi anlaşmanın “birkaç milyar dolarlık olduğunu” söyledi.

Yunanistan şimdiye kadar 18 Fransız Rafale savaş uçağı aldı ve 6 tane daha almayı planlıyor. Yunanistan son yıllarda donanmasını güçlendirmek için Fransa, ABD ve İngiltere dahil bazı ülkelerden fırkateyn almayı planladığını açıklamıştı.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın