Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni bir ‘diplomat krizi’ mi? Rusya, 3 ABD’li diplomatı hırsızlıkla suçladı

Rusya, ABD’li üç diplomatı ”hırsızlıkla” suçladı. ABD Kongresi’nde Moskova’nı daha fazla diplomata vize vermemesi durumunda 300 Rus görevlinin sınırdışı edilmesi çağrısı yaptı. Rusya, böyle bir girişimin karşılıksız kalmayacağı uyarısında bulundu.

Yaşanan gelişmeler ABD ile Rusya arasında yeni bir ”diplomat krizi”nin kapıda olduğuna dair ipuçları veriyor.


Rusya, ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde görevli 3 diplomatı “hırsızlık yapmakla” suçlayarak, bu kişilerin dokunulmazlıklarını kaldırmasını ve yargı yolunu açmasını istedi.

Euronews’in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Moskova’daki ABD Büyükelçiliği’ne gönderilen notada, ABD’li diplomatları “bir Rus vatandaşının kişisel eşyalarını çalmakla” suçlandı. Notada, bu kişilerin bir an önce yargı önüne çıkarılması gerektiği belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, Washington yönetiminin, bu diplomatik dokunulmazlıkları kaldırmayı reddetmesi halinde bu üç görevlinin “istenmeyen kişi ilan edilerek” Rusya’yı derhal terk etmek zorunda kalacağı uyarısında bulunuldu.


Interfax ajansının haberine göre, Moskova Büyükelçiliği’nde görevli Amerikan vatandaşları, 18 Eylül’de alkolün de etkisiyle bir Rus vatandaşının sırt çantasını “çaldı.”

Habere göre polis sözcüsü Vladimir Vasenin, güvenlik birimlerinin üç kişinin yaşları 21 ila 26 arasında değişen ABD Deniz Piyadeleri olduğunu tespit ettiğini dile getirdi.

Kongreden çağrı

Bu arada hafta içerisinde ABD’li Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili senatörler, Başkan Joe Biden’dan Moskova’nın ABD’li daha fazla diplomata vize vermemesi halinde 300 Rus diplomatı sınır dışı etme çağrısı yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Amerikan Kongresinin Rus diplomatların sınır dışı edilmesi yönündeki çağrının uygulanması halinde bu durumun Rusya’daki Amerikan diplomatik alanlarının kapatılmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

TürkRus

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın