Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Washington Post: Taliban, Kabil’de ABD’nin diplomatik varlığını istiyor

Washington Post gazetesi, Taliban’ın ABD’den, askerlerinin çekilmesinden sonra Kabil’de diplomatik varlığını sürdürmesini istediğini, ancak Biden yönetiminin buna karar vermediğini yazdı.

Gazete, ABD’li yetkililere dayandırarak verdiği haberde bu konunun yönetim içinde tartışıldığını, ancak nihai karar alınmadığını belirtti. Kalmaya karar verirlerse, ABD büyükelçiliği faaliyetlerine devam edecek.


Gazete, Taliban’ın talebinin, dünya toplumu tarafından tanınma çabalarından kaynaklandığı yorumunda bulundu.

Bunun dışında, gazete kaynaklarına göre ABD, Türkiye, Taliban ve özel sektörün de yer aldığı Kabil havaalanının gelecekteki yönetimine ilişkin görüşmeler de yapılıyor.

Taliban, 31 Ağustos’ta tahliye misyonu tamamlandıktan sonra ülkelerin büyükelçiliklerini açık tutmalarını istemişti.


Taliban’ın ülkenin kontrolünü ele almasından sonra 15 Ağustos’ta ABD büyükelçiliğinden geriye kalan diplomatlar, Kabil’deki ABD güvenliğindeki havaalanına tahliye edilmişti.

Dış basında, ABD ordusunun Salı günü Kabil’den ayrılmasıyla ABD’li diplomatları koruyacak asker kalmayacağına dikkat çekiliyor. Bu koşullarda, ABD, Taliban tarafından yönetilen bir hükümeti tanımaktan uzakken, Kabil’de devam eden ABD diplomatik varlığının büyük bir soru işareti olduğu yorumları yapılıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın