Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye-Mısır görüşmelerinin ikinci turu 7-8 Eylül’de

Türkiye-Mısır arasıdaki işbirliği imkanlarının ele alındığı görüşmeler ikinci turu, 7-8 Eylül’de Ankara’da yapılacak.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, şu bilgiye yer verildi:


“Türkiye-Mısır siyasi istişarelerinin ikinci turu Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Loza başkanlığındaki heyetler arasında 7-8 Eylül 2021 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecektir. Görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınacaktır.”

Görüşmelerin ilk turu, 5-6 Mayıs’ta Kahire’de yapıldı. ”Ön görüşme” (istikşafi) niteliğindeki bu temaslarda iki ülkenin kısa, orta ve uzun vadedeki işbirliği alanlarını belirlemeye çalışılıyor.

Türkiye ile Mısır arasında dışişleri bakan yardımcısı düzeyinde yapılan görüşmeler 2013 yılından bu yana bir ilk olma özelliği taşıyor. Temmuz 2013’te dönemin Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi başbakanlığındaki hükümete darbe yapmış ve yönetime el koymuştu. Darbe sonrasında Türkiye ile Mısır arasında 8 yıl süreyle diplomatik temas kurulmamıştı.

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler, Mısır’daki askeri darbenin ardından karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyine düşürülmüştü.


Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın