Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taliban’dan kaçış bileti: 6 bin 500 dolar

Afganistan’da kontrolün Taliban’a geçmesiyle binlerce kişi ülkeden kaçmaya çalışırken, ABD’li özel güvenlik şirketi kurucusu Erik Prince, ek seferler düzenleyeceğini ve bilet başına 6 bin 500 dolar verenlere yardımcı olabileceğini söyledi.

Afganistan’dan Avrupa’ya göçün rotası! İran’dan Türkiye’ye 1500 dolar

Bir göçmenin Afganistan-İstanbul arasındaki transfer ücreti her şey dâhil bin 500 dolar. Geçen sene 600 ile 800 dolar arasında seyreden fiyatlar, Taliban krizi ve Türkiye’nin sınır güvenliği politikasını değiştirmesine paralel şekilde artmış durumda.

Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesiyle binlerce Afgan halen ülkeden kaçmaya çalışıyor. Reuters’a konuşan bir diplomat Kabil Havalimanı’nın ‘inanılmaz kalabalık’ olduğunu söylerken, Blackwater’ın kurucusu Afganistan’dan çıkmak isteyenlere 6 bin 500 dolar karşılığında yardımcı olabileceğini söyledi.


4 Insights About Blackwater Founder Erik Prince : NPR
Blackwater’ın kurucusu Erik Prince

Wall Street Journal’da yer alan haberde, ABD’li özel güvenlik şirketi Blackwater’ın kurucusu Erik Prince, tahliyelerin sürdüğü Kabil Havalimanı üzerinden ülkeden ayrılmak isteyenler için seferler düzenleyeceğini, bilet başına da 6 bin 500 dolar talep ettiğini söyledi.

Prince ayrıca ek ücret karşılığında evlerinden havaalanına güvenli bir şekilde geçmek isteyenlere yardım edileceğini söyledi. Prince’ın teklifine birçok kişi tepki gösterdi.

“İnanılmaz kalabalık”

Öte yandan Reuters’a konuşan ismi gizli tutulan bir diplomat, Kabil Havalimanı ve çevresinin ‘inanılmaz kalabalık’ olduğunu söyledi.


Diplomat, ABD pasaportu bulunan bin 500 kişinin havaalanına girmek için beklediğini söyledi.

Taliban yabancı askeri güçlerin 31 Ağustos’tan sonra ülkede kalmasına müsaade etmeyeceklerini belirtirken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 31 Ağustos’tan sonra da Afganistan’dan ayrılmak isteyen ABD’lilere izin verileceğini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın