Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taliban’dan 31 Ağustos uyarısı! ‘Erteleme olmayacak’

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, ABD’nin Afganistan’daki personelini daha önce belirlenen 31 Ağustos tarihine kadar tamamlaması gerektiğini ve ülkedeki tüm yabancıların bu tarihe kadar gitmesini istediklerini açıkladı. Taliban sözcüsü, ABD’nin olası bir erteleme talebini kabul etmeyeceklerini bildirdi. Pentagon ise tarihte değişiklik olmadığını duyurdu.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan’daki son duruma ilişikin açıklamalarda bulundu.


Mücahid, ABD’nin Afganistan’daki personelini daha önce belirlenen 31 Ağustos tarihine kadar tamamlaması gerektiğini ve ülkedeki tüm yabancıların bu tarihe kadar gitmesini istediğini açıkladı.

Mücahid, ayrıca doktor ve mühendis gibi eğitimli Afganların tahliyesini ve anayurdunu bırakmayı özendirmemesi çağrısında bulundu.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:


”Kabil havaalanına giden yol yerlilere kapalı ve yabancılara açık. Yerlilere tam olarak güvence veriyoruz ve evlerine dönmelerini söylüyoruz. ABD’nin tüm yabancı uyrukluları 31 Ağustos’a kadar tahliye etmesini istiyoruz ve Afganların gitmesine izin verme taraftarı değiliz. Süreyi uzatmayacağız.”

Mücahid, ayrıca ABD’yi eğitimli profesyoneller için tahliyeleri kolaylaştırarak Afgan vatandaşlarının beyin göçü yaratmakla suçladı ve “Afganları ayrılmaya teşvik etmeyin. Yeteneklerine ihtiyacımız var” dedi.

Kadınların Taliban liderliğinde işe gidemedikleri yönündeki haberlere yanıt veren Mücahid, önlemlerin ”geçici” olduğunu belirterek, “Şu anda güvenlik güçlerimiz kadınlarla ilgilenmek, bazı kadınlarla konuşmak için eğitimli değil. Bu nedenle, tam güvenlik sağlanana kadar şu anda kadınların işe gitmelerini durdurmaya çalışıyoruz. Bu yüzden kadınlardan evde kalmalarını istedik ve uygun bir sistemimiz olduğunda maaşları yeniden başlayacak” diye konuştu.

Mücahid, CIA Direktörü William Burns’ün Taliban lideri Abdulgani Birader ile gizlice görüştüğünü bildiren haberlerden haberdar olmadığını belirtti.

Afgan medya kuruluşlarının yanı sıra hastaneler, okullar, üniversite ve yerel yönetimlerin yeniden çalışmaya başladığını da kaydeden Taliban sözcüsü, yabancı büyükelçiliklerin güvenliklerinin sağlandığını belirtti ve elçilikleri kapatmama veya işi durdurmama çağrısında bulundu.

Pentagon: Değişiklik yok

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise “Kabil’den çekilme için 31 Ağustos tarihinde bir değişiklik yok” açıklamasını yaptı.

BM: Taliban yargısız infazlar yapıyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Taliban’ın yargısız infazlar yaptığı ile ilgili “güvenilir’ haberler aldıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Taliban’ın yargısız infazlar yaptığı ile ilgili “güvenilir” haberler aldıklarını söyledi.

BBC’nin haberine göre, Bachelet BM İnsan Hakları Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, Taliban’ın yargısız infazların yanı sıra kadınların kısıtlanması ve çocukların askere alınması gibi insan hakları ihlalleri yaptığını belirtti.

Bachelet kadın haklarının “temel bir kırmızı çizgi” olduğunu belirterek BM üyesi ülkeleri Afganistan’da insan haklarını izlemek için bir kurum oluşturmaya çağırdı.

Çin’in BM Büyükelçisi ise ABD ordusu ve diğer uluslararası güçlerin Afganistan’da oldukları sırada işlenen insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulmaları ve hesap vermeleri gerektiğini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın