Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taliban Pençşir’in dünya ile bağlantısını kesti! BM’den uyarı geldi

Taliban’a karşı son direniş olarak gösterilen Pençşir’in dünya ile bağlantısı kesildi. Direnişi ortadan kaldırmak için yüzlerce militanını bölgeye gönderen Taliban, Pençşir’in dünya ile bağlantısını da kesti.

Son ABD askerinin de bölgeden çekilmesi ile Taliban, Afganistan’daki en büyük güç unsuru haline geldi. Başkent Kabil dahil ülkenin büyük bir bölümünü ele geçiren örgüte boyun eğmeyen tek bir bölge kaldı; Pençşir!


Taliban karşıtı koalisyonun toplandığı, Kabil’e yaklaşık 160 kilometre uzakta bulunan Pencşir’den gelen son haberler Taliban’ın bu duruma son vermek için harekete geçtiğini gösteriyor.

Taliban’ın bölgeyle telefon ve internet bağlantılarını kestiği gelen bilgiler arasında. Ayrıca Taliban’ın bölgeye yüzlerce militanını sevk ettiği biliniyor.

Yerel halk ayrıca Taliban’ın bölgeye giden yolları kestiğini bunun da gıda fiyatlarının fırlamasına neden olduğunu iddia ediyor.


Bu adım ‘saldırı öncesi son hazırlık’ olarak yorumlanıyor. İki tarafın da Afgan ordusundan kalan silahlara sahip olduğu ve bölgedeki çatışmaların son derece şiddetli olabileceği belirtiliyor.

Direnişi büyümeden engellemek isteyen Taliban, geçtiğimiz günlerde bölgedeki bir karakola saldırmış ancak geri püskürtülmüştü.

Bu iddia Taliban tarafından doğrulanmazken, Afganistan merkezli TOLO News bu haberi bölgedeki bir kaynağa dayandırmıştı.

Ahmed Mesud: Afganistan'ın Pençşir bölgesinde 'Taliban'la savaşmaya  hazırım' diyen Ulusal Direniş Cephesi'nin lideri - BBC News Türkçe

Direnişi onlar yönetiyor

Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeden kaçması sonrası kendisini geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Emrullah Salih Taliban’a karşı direnişin fitilini geçtiğimiz günlerde ateşlemişti.

Salih, geçtiğimiz haftalarda Pencşir vilayetine geçmiş ve tabiri caizse Taliban’a meydan okumuştu.

Salih, Taliban’a teslim olmayacağını söylemiş ve savaşacağına söz vermişti. Salih yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Beni dinleyen milyonları hayal kırıklığına uğratmayacağım. Taliban ile asla aynı çatının altında olmayacağım. ASLA.”

Bu hareketin lider kadrosunda Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud ve Özbek asıllı Raşid Dostum’un oğlu Yar Dostum da yer alıyor.

BM, Afganistan’da insani felaket uyarısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan’da yaklaşan bir “insani felaket” konusunda uyardı ve ülkeleri ABD güçlerinin ayrılmasının ardından acil durum fonu sağlamaya çağırdı.

Guterres, yaptığı açıklamada, Afganistan’da “yeni bir aşamaya” girerken “derinleşen insani ve ekonomik kriz” olarak nitelendirdiği şeyden “ciddi endişe” duyduğunu ifade etti ve Afganistan’da “insani bir felaket beliriyor” dedi.

Bugün Afganistan nüfusunun neredeyse yarısı – 18 milyon insan – hayatta kalmak için insani yardıma ihtiyaç duyuyor” diyen Guterres, üye ülkelere zamanında, esnek ve kapsamlı finansman sağlama çağrısında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın