Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taliban: Pençşir’i ele geçirdik

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan’da ele geçirilemeyen son bölge olan Pençşir’i ele geçirdiklerini duyurdu.

Direnen Pençşir, Taliban’ın kontrolüne geçti iddiası

Taliban’ın Pençşir Vadisi’nde de hakimiyeti sağlayarak Afganistan’da tüm kontrolü ele geçirdiği bildirildi. Taliban militanlarının başkent Kabil’de havaya ateş açarak kutlama yaptığı belirtildi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’i 15 Ağustos’ta ele geçiren Taliban’ın kontrol sağlayamadığı tek bölge olan Pençşir’i ele geçirdiği ifade edildi.


Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Taliban’ın Afganistan’da ele geçirilemeyen son bölge olan Pençşir’i ele geçirdiklerini duyurdu.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, Pençşir’i tümüyle kontrol altına aldıklarını açıkladı.

Sözcü, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, direniş güçleri tarafından kontrol edilen Pençşir’in kontrolünü tümüyle ele geçirdiklerini belirterek, “Bu zaferle ülkemiz savaş bataklığından tamamen kurtuldu” dedi.


Kuşatma altındaki Pencşir’de Taliban’a karşı direnen güçlerin lideri Ahmed Mesud’tan ise henüz herhangi bir açıklama gelmedi.

Afganistan’ın 34 vilayetinin 33’ünde kontrolü elinde bulunduran Taliban, Pencşir vilayetinde, Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud’un liderliğindeki güçlerin direnişiyle karşılaşmaştı.

Pençşir vilayetini kontrol eden grupların lideri Ahmed Mesud’dan henüz açıklama gelmedi.

Ahmet Mesud’dan Taliban’a çağrı

Barışçıl çözümden yana olduklarını belirten Mesud, “Ulusal Direniş Cephesi, Taliban’ın Pencşir ve Andarab’daki saldırılarını ve askeri operasyonlarını sonlandırması halinde kalıcı barışa ulaşmak için savaşı derhal bitirmeye hazırdır. Alimler ve reformistlerle geniş bir toplantıda tüm tarafların olduğu müzakerelere devam etmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Afganistan halkının büyük çoğunluğunun Müslüman olduğunu anımsatan Mesud, Taliban’ın Pencşir ve ilçelerinde “cihad etmesinin” dini ve insani bir anlamı olmadığını belirtti.

Mesud, Taliban’ın geri çekilmesi halinde kendilerinin de saldırıdan uzak duracağını kaydetti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın