Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taliban: DEAŞ-H hücre evi imha edildi

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki bir caminin önünde dün meydana gelen patlamanın ardından, Taliban hükümet güçlerinin Kabil’in kuzeyindeki bir DEAŞ-H hücre evini imha ettiğini söyledi.

ABD güçlerinin Ağustos sonunda geri çekilmesinden bu yana Eidgah Camisi girişinde düzenlenen saldırıda ölü sayısı 5, yaralı sayısı 20 olarak açıklanmıştı. Hücre evine yapılan operasyonun bu saldırıyla doğrudan bağlantılı olup olmadığı belirtilmedi.


Mücahid, Twitter’dan yaptığı açıklamada, özel bir Taliban biriminin Pazar günü geç saatlerde şehrin kuzeyindeki Kabil’in 17. bölgesinde, DEAŞ’ın Afganistan kolu DEAŞ-H unsurlarına yönelik bir operasyon düzenlediğini kaydetti.

Sözcü, “Bu kararlı ve başarılı saldırı sonucunda DEAŞ-H hücresi tamamen yok edildi ve içerideki tüm üyeleri öldürüldü” dedi.

Daha önce, yerel basın bölgede şiddetli çatışmalar olduğunu bildirmişti ve temasa geçen bölge sakinleri, gece boyunca patlamalar ve silah sesleri duyduklarını doğruladı.


Kabil’in kuzeyindeki Pencşir bölgesinden bir muhalefet lideri olan Ahmed Mesud’a sadık güçlerin kalıntılarıyla da savaşan Taliban, ülke üzerinde neredeyse tam kontrole sahip olduklarını söyledi.

Ancak Pazar günkü şiddet olayları ve son günlerde Pakistan sınırındaki Nangarhar ve Kabil’in kuzeyindeki Parvan gibi bölgelerde meydana gelen bir dizi küçük olay, güvenlik tehditlerinin ortadan kalkmadığını gösterdi.

DEAŞ’ın Afganistan kolu, doğudaki Celalabad kentindeki bombalı saldırıların yanı sıra, tahliye uçuşlarında yer bulmak için çaresizce Kabil havaalanı kapılarının dışında kalabalıklaşan 13 ABD askerini ve çok sayıda Afgan sivili öldüren bir intihar saldırısının sorumluluğunu üstlenmişti.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın