Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taliban, Afgan hükümeti kurma duyurusunu bir kez daha erteledi

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid, Taliban’ın Afganistan’da yeni bir hükümetin kurulmasını gelecek haftaya ertelediğini söyledi.

Mücahid, yaptığı açıklamada daha fazla ayrıntı vermeden, “Yeni hükümet ve kabine üyeleriyle ilgili duyuru önümüzdeki hafta yapılacak” dedi.


Taliban’ın bugün Kabil’de, muhtemelen grubun kurucu ortağı Molla Abdülgani Birader tarafından yönetilecek yeni hükümetin kurulduğunu açıklaması bekleniyordu. Taliban, 15 Ağustos’ta Kabil’i ele geçirmesinden bu yana Kabil’de yeni hükümetin kurulmasını ikinci kez geciktirdi.

Taliban hükümetinde isimler ortaya çıkıyor

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın kuracağı yeni hükümette bazı bakanların isimlerinin belli olduğu ifade edildi.

Hükümetin kurulması konusunda farklı gruplarla müzakereleri koordine etmek üzere Taliban tarafından oluşturulan bir komitenin üyesi olan Halil Hakkani, Taliban’ın Kabil’de dünyanın kabul edebileceği geniş tabanlı bir hükümet kurma hedefinin aslında gecikmeye neden olduğunu söyledi.

Hakkani, “Taliban kendi başına bir hükümet kurabilir, ancak şimdi tüm partilerin, grupların ve toplumun kesimlerinin uygun şekilde temsil edildiği bir yönetime sahip olmaya odaklanıyorlar” dedi.


Hakkani, eski Afganistan başbakanı Gülbeddin Hikmetyar ve devrik Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin kardeşi Haşmet Gani Ahmadzai’nin hükümette temsil edileceğini açıkladı.

Afganistan’da yeni hükümetin başına Molla Birader geçiyor

Taliban’ın siyasi kanadının lideri Molla Birader’in Afganistan’ın yeni hükümetine liderlik edeceği belirtiliyor.

Pakistan istihbarat şefi Kabil’de

Öte yandan Pakistan Servisler Arası İstihbarat Başkanı General Faiz Hamid’in Taliban’ın talebi üzerine Kabil’e geldiği bildirildi. Yerel basında çıkan haberlere göre, Pakistan’ın üst düzey askeri heyeti Afganistan’da önemli toplantılar yapacak.

Faiz Hamid liderliğindeki Pakistan heyetinin Pakistan’ın yakın geleceğini ve Afganistan’ın Taliban liderliğiyle güvenlik, ekonomik ve ticari bağlarını tartışacağı belirtiliyor.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 38 milyonluk nüfusunun neredeyse yarısının yardıma ihtiyaç duyduğu Afganistan’da büyüyen insani krizi ele almak ve finansmanın hızlı bir şekilde artırılması için 13 Eylül’de Cenevre’de bir bakanlar toplantısı düzenleyecek.

Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın