Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sedat Ergin: ‘Ermeni soykırımı’ tartışması… Özal ‘Tek atımlık silah’ demişti, bakalım öyle mi çıkacak?

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eski ABD Başkanı Reagan’ın da “soykırım” sözleri için “tek atımlık” ifadesini hatırlatarak, Biden’ın aynı sözleri tekrarlaması için, “Bu hamleden sonra gelişmeler Özal’ın yıllar önce tahmin ettiği doğrultuda mı seyredecek?” diye sordu.

Sedat Ergin, Hürriyet’teki, “‘Ermeni soykırımı’ tartışması… Özal ‘Tek atımlık silah’ demişti, bakalım öyle mi çıkacak?” başlıklı yazısında, ABD Başkanı Joe Biden’ın “soykırım” ifadesini köşesine taşıdı.


Ergin yazısında şu ifadeleri kullandı:

“ABD’deki başkanlık seçiminden sonra projektörlerin çevrildiği nokta Başkan Joe Biden’ın bu konuda alacağı tutum oldu. Biden, geçen cumartesi günü geleneği bozarak, seçim vaadini hayata geçirerek “Ermeni Soykırımı”nı tanıdığını duyurdu. 1981 yılında Başkan Reagan’ın bu sözcüğü bir kez telaffuz etmesinden tam 40 yıl sonra aynı kavram yeniden bir ABD başkanı tarafından kayda geçirilmiş oldu.

Özal, yıllar önce “Bazen ne derler tek atımlık silahtır. Atarsın gider” demişti. Biden’ın Türkiye’yi karşısına almak pahasına yaptığı bu hamleden sonra gelişmeler Özal’ın yıllar önce tahmin ettiği doğrultuda mı seyredecek? Yoksa bugün endişe edilen ihtimallerin şekillenmesine ya da hiç öngörülemeyen sonuçlara mı tanıklık edeceğiz?


Bu soruların yanıtlarını önümüzdeki dönemde yaşayarak öğreneceğiz.”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın