Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sedat Ergin: Biden Avrupa ile ilişkilerde de vazoyu çatlattı

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Afganistan konusunda ABD ve AB’nin farklı tutumlarını köşesine taşıdı. Ergin, “Biden’ın düzelteceğini taahhüt ettiği ilişkilerde ciddi bir hasarın belirdiğini söylemek mümkündür” dedi.

Sedat Ergin Hürriyet’teki yazısında ABD Başkanı Biden’ın Afganistan konusundaki tutumunu değerlendirdi.


Ergin şu ifadeleri kullandı:

“Biden’ın Afganistan meselesini yürütme tarzı, öyle anlaşılıyor ki, bu bağları güçlendirme hedefini sarsmıştır. Avrupa’daki havayı aktaran Steven Erlanger’a göre, Biden’ın müttefiklerle daha çok istişare edeceği yolundaki vaatlerine karşılık, Afganistan konusunda ABD açısından diyalogdan çok “dikte etme” tarzı geçerli olmuştur. Biden, Avrupalıların Afganistan’dan çekilmenin koşullara bağlanarak yürütülmesine dönük taleplerine itibar etmemiştir.

Sonuçta Biden’ın düzelteceğini taahhüt ettiği ilişkilerde ciddi bir hasarın belirdiğini söylemek mümkündür. Birçok Avrupalı liderin, siyasetçinin şimdiden Afganistan krizinde Biden’a yönelttikleri kuvvetli eleştiriler, geçen haziran ayında gözlenen iyimser havayı da gölgelemiştir. Dün G-7 liderlerinin telekonferans yoluyla yaptıkları toplantı bu gölge altında gerçekleşmiştir.


Biden’ın Avrupa’da yarattığı güven sorununun aşılıp aşılamayacağı ya da ne ölçüde aşılabileceği şimdilik belirsizlik içindedir.”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın