Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Savaşı bitirmenin zamanı gelmişti” diyen Biden: DEAŞ-H ile işimiz henüz bitmedi

ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan tarihinin en uzun savaşının dün gece sona erdiğini belirterek, Afganistan’dan çekilme kararının sorumluluğunu aldığını kaydetti ve “Bu savaşı bitirmenin zamanı gelmişti” dedi.

Biden, Beyaz Saray’dan ABD’nin Afganistan’daki 20 yıllık savaşı sona erdirmesi konusunda ulusa seslendi.


31 Ağustos’taki geri çekilmenin “keyfi bir son tarih” olmadığını, hayat kurtarmak için olduğunu, karşılaştığı seçimin, “ayrılmak ya da durumun tırmanması arasında” olduğunu ifade eden Biden, şunları kaydetti:

“Binlerce Amerikan askerini konuşlandırmaya devam ederek ve Afganistan’da yılda milyarlarca dolar harcayarak Amerika’nın güvenliğinin ve güvenliğinin artacağına inanmıyorum. Başkanlığa aday olduğumda, bu savaşı sona erdireceğime dair Amerikan halkına söz verdim. Bugün bu taahhüdü yerine getirdim.”

On yıldan fazla bir süre önce Bin Ladin’e adaleti teslim ettiklerini, El Kaide’nin büyük bir yıkıma uğradığını belirten Biden, “bunun yeni bir dünya” olduğunu ve El Şebab, El Kaide bağlantılı örgütler ve İslam Devleti grubundan tehditler olduğunu söyledi.

ABD stratejisinin değişmesi gerektiğini ve terörle savaşmak için karada asker bulunmasına gerek olmadığını vurgulayan Biden, “DEAŞ-H’yi 13 asker ve düzinelerce masum Afgan’ı öldürdükten günler sonra uzaktan vurduk. DEAŞ-H ile işimiz henüz bitmedi” dedi.


“Stratejimizin de değişmesi gerekiyor”

Dünya çapında terörün peşine düşmeye devam etme sözü veren Biden, terör tehdidinin Afganistan’dan tüm dünyaya yayıldığını da belirterek, “Terör tehdidi devam ediyor ama değişti. Stratejimizin de değişmesi gerekiyor” dedi.

Bazıları toplu tahliyeye daha erken başlamamız gerektiğini ve bunun daha düzenli bir şekilde yapılamayacağını söylüyor. Saygılarımla katılmıyorum” diyen Biden, tahliyeler Haziran veya Temmuz’da başlasa bile “havaalanına akın olurdu” diye düşündüğünü söyledi.

ABD Başkanı, “Yine de çok zor ve tehlikeli bir görev olurdu” dedi ve aynı “karmaşıklıklar ve zorluklar” olmadan savaşın sonundan hiçbir tahliyenin yapılamayacağını belirtti.

Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın