Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sami Kohen: Kıbrıs meselesinde nereden nereye gelindi

Milliyet yazarı Sami Kohen, bugün Cenevre’de başlayacak olan Kıbrıs görüşmelerinin tarihi sürecini yazdı. Kohen, yeniden başlayacak görüşmeler içinse, “Cenevre görüşmeleri ‘son test’ olabilir” dedi.

Sami Kohen, Milliyet’teki “Kıbrıs meselesinde nereden nereye gelindi” başlıklı yazısında Kıbrıs’ta yaşanan süreci anlattı.


Kohen yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının Cenevre’de savunacakları tezler belli: Türk tarafı, eşit egemenlik temelinde “iki devletli” çözümün müzakere edilmesini isteyecek, yıllardır konuşulan federasyonun gündemden düşmesinde ısrar edecek.

Kıbrıs Rum-Yunan tarafı ise esas konunun federasyon olması gereğini savunacak, adada ayrı bağımsız bir devletin kurulmasına şiddetle karşı çıkacak.


İki tarafın bu temel pozisyonları konusundaki ısrarlı duruşları, Cenevre’deki “gayri resmi” görüşmelerden de bir sonuç çıkmayacağı kanısını veriyor. Buna rağmen tüm taraflar, Cenevre’de diplomasiye gene bir şans tanımak zorunluluğunu da hissediyor.

Son günlerde yapılan “gayri resmi” temaslardan sızan bilgiler, iki zıt tezi uzlaştırabilecek bir “orta yol” önerisinin gündeme gelebileceğini gösteriyor. İngiltere’nin hem Türk tarafının “egemenlik” şartını, hem Rum tarafının “federal sistem”le ilgili görüşünü belirli ölçüde karşılayan bir formül üzerinde durduğu söyleniyor.

İngiliz diplomasisinin ürettiği bu yeni plan taslağının içeriği ve özellikle detayları çok önemli. Şimdiye kadar tüm müzakereler “detay” denilen temel konulara takıldığı için sonuçsuz kalmıştır.

Cenevre görüşmeleri bu bağlamda “son test” olabilir…”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın