Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pentagon: Kabil Havaalanı’na yönelik tehdit hala ciddi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na yönelik başka bir saldırının “hala ciddi ve aktif” olduğunu belirtti.

Tümgeneral William Taylor ve Pentagon Basın Sözcüsü John Kirby, ABD’nin kalan sivilleri tahliye etme çabaları hakkında basın toplantısı düzenledi.


Kirby, havaalanına yönelik tehdidi çok ciddiye aldıklarını ve tahliyelere sonuna kadar devam edeceklerini belirtti ve “Bu her zaman tehlikeli bir operasyon olmuştur, ancak şu anda özellikle tehlikeli bir zamandayız” dedi.

Sözcü, ABD, insansız hava aracı saldırısından kaynaklanan sivil ölümlerle ilgili durumu değerlendirdiklerini kaydederek, “Buna itiraz edecek durumda değiliz. Değerlendiriyoruz ve araştırıyoruz. Hiç kusura bakmayın, yeryüzündeki hiçbir ordu sivil kayıpları önlemek için Birleşik Devletler ordusundan daha fazla çalışmaz ve kimse masumların canının alındığını görmek istemez. Bunu çok ama çok ciddiye alıyoruz ve operasyonlarımızı yürütürken masum insanların hayatını kaybetmesine neden olduğumuzu bildiğimizde bu konuda şeffafız” dedi.

Tümgeneral William Taylor ise, Afganistan’dan uçuşların 14 Ağustos’ta başlamasından bu yana 5 bin 400’ü Amerikalı olmak üzere yaklaşık 122 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi.


ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecini yarın tamamlaması bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın