Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özay Şendir: Erdoğan-Biden görüşmesi olacak mı?

Milliyet yazarı Özay Şendir, ABD’nin New York şehrinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılması planlanan görüşmeyi yazdı.

Özay Şendir, Milliyet’teki yazısında, “Şimdi yeni bir Erdoğan-Biden zirvesi olabileceğine dair çeşitli işaretler gelmeye başladı” dedi.


Şendir yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi yeni bir Erdoğan-Biden zirvesi olabileceğine dair çeşitli işaretler gelmeye başladı.

En kuvvetli işaret şu: Hazirandaki buluşma öncesinde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Ankara’ya gelmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile baş başa ve heyetler arasında görüşmelerde bulunmuş, Erdoğan-Biden görüşmesinin ön hazırlığını yapmıştı.


Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’a gittiği gün, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal da Washington’a gitti. Önal’ın dün ve bugünü kapsayan programında en önemli isim, Biden-Erdoğan buluşması öncesi Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman.

Bu trafik illa bir görüşme olacağı anlamına gelmiyor zira ABD Başkanı Biden’ın New York’ta konuşmasını yapıp Washington’a döneceği şeklinde bir taslak program var. Buna karşılık, kimi kaynaklar bazı liderlerle New York’ta ya da Beyaz Saray’da görüşmeler olabileceğini söylüyorlar.

Kendi adıma Beyaz Saray’ın öncelikle Fransa Cumhurbaşkanı ile görüşme ayarlayacağını düşünüyorum. Avustralya’nın 56 milyar euro değerindeki denizaltı ihalesi için Fransa’yla imzaladığı anlaşmayı feshedip işi ABD-İngiliz ortaklığına vermesi Paris’i çıldırttı, Fransa Savunma Bakanı, olayı jeopolitik kriz olarak tanımladı.

Neyin ne olacağını görmek için fazla bir zaman kalmadı ama Erdoğan-Biden görüşmesi olursa bilin ki bu ön hazırlığı yapılan bir görüşme olacak.”

Yazının tamamı için…

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın