Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Olağandışı çok gizli not! CIA’in muhbir kayıpları endişe verici düzeyde arttı!

Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü’nün (CIA) rakip istihbarat örgütleri tarafından yakalanan ya da öldürülen muhbirlerinin sayısında son zamanlarda endişe verici boyutta bir artış olduğu açıklandı.

ABD terörizmle mücadele yetkililerinin örgütün dünyanın her yerindeki bürolarına gönderdiği olağandışı çok gizli notta, yabancı muhbirlerin öldürülmesi, yakalanması ve diğer örgütlere çalışmaya başladığı vakalardaki hızlı artıştan endişe duyulduğu belirtilerek, bürolardan güvenlik protokollerini derhal yeniden gözden geçirmeleri istendi.


Watoday haber sitesine göre, geçen hafta gönderilen ve New York Times’ın gördüğü notta geçen birkaç yılda böyle onlarca vaka yaşandığı belirtildi.

Yetkililer, muhbirlerin başına gelen bu tür olaylardaki artışın nedenlerinin kötü yönetim, kaynaklara çok fazla güvenme, yabancı istihbarat örgütlerini küçümseme ve potansiyel karşı casusluk risklerine yeterince dikkat etmeden muhbir devşirmede hızlı davranma olduğu kaydedildi.

Uzun zamandır istihbarat işinde bir numara olmakla övünen ABD, teknolojik gelişmeler sayesinde istihbarat örgütlerinin işlerinin büyük kısmını sanal dünyada yapabilmesine rağmen, geleneksel tarzda muhbirler kullanmaya devam ediyor. Geçen 20 yılda Irak, Afganistan ve Suriye’deki muhbir ağlarına odaklanan ABD, son yıllarda ise Rusya, Çin, İran ve Pakistan’a odaklanmaya başladı.


CIA, sayısı bilinmeyen muhbirin ikili ajan olarak çalışmaya başladığını, Pakistan’ın özellikle bu konuda çok başarılı olduğunu kaydetti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın