Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Obama Başkanlık Merkezi’nin temeli atıldı

ABD Eski Başkanı Barack Obama ve eşi eski First Lady Michelle Obama, Chicago’da inşa edilecek Obama Başkanlık Merkezi’nin temelini attı.

CNN’in haberine göre, eski başkan Obama temel atma töreninde yaptığı konuşmada, merkezin “durgun” bir merkez olmaktan çok, Amerikalıların “daha fazla bölünme ve açı anlaşmazlıklar yaşadığı bir zamanda” demokratik fikirleri güçlendirmesini istediğini söyledi.


Obama, “Kurallara uymama, kuşkuculuk kültürü ve güvensizliğin arttığına tanık oluyoruz. Daha fazla bölünme ve artan oranda acı anlaşmazlıklara tanık olmaya başladık. Bize benzemeyenlere karşı öfke ve kızgınlığı besleyen bir politika kabilecilik lehine demokratik değerlerden uzaklaşmaya başladı. Ama iyi haber, bunları tersine çevirebiliriz. Tarih boyunca doğru olduğu üzere, felç olma ya da karşılıklı öfkeye yenik düşme ya da bir azınlık için iktidar ve ayrıcalıkları koruyan bir sistem lehine demokrasiyi terk etmenin kaçınılmaz olduğuna inanmıyorum. Kurumlarımızı yeniden hayal etme içgüdüsüne sahip olduğumuza inanıyorum. Onları bugünün zorluklarına karşı sorumlu ve yapmak ve toplumlarımızı giderek daha fazla insana daha iyi bir hayat verecek şekilde yeniden inşa etmek mümkündür” dedi.

44. ABD Başkanı Obama tören sırasında siyasi kariyerinin Chicago’da başladığını ve kentin kendisi ve ailesi için anlamını da anlattı.

Eski First Lady Michelle Obama da törende yaptığı konuşmada kurulacak merkezin hedefinin Beyaz Saray’da geçirdikleri 8 yılın anılarını korumaktan daha fazla olduğunu söyledi. Michelle Obama, “Neyi başardığım, kiminle karşılaştığım ya da nereye gittiğim önemli değil, en büyük onurlarımdan birisi gururlu bir Chicagolu olmak. Güney Yakası’nın bir kızı olmak, bu unvanı hala gururla ve cesaretle taşıyorum” dedi.


Şimdiki Başkan Joe Biden da törene bir video mesaj gönderdi ve Obama’nın Başkan Yardımcılığını yaptığı günleri anlattı.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın