Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Navalny’nin statüsü ‘terörist’ olarak değiştirildi

Rus muhalif siyasetçi Navalny’nin hapishane statüsü “terörist” olarak değiştirildi.

Rusya’da tutuklu muhalif siyasetçi Alexey Navalny, bir hapishane komisyonunun kendisini ”aşırılıkçı” ve “terörist” olarak belirlediğini, ancak artık artık kaçmaya eğilimli olarak tanımlanmadığını belirtti.


Navalny, avukatlarının da yardımıyla Instagram’da yayınladığı gönderide, statü değişikliği lehinde oybirliğiyle oy veren bir komisyon huzuruna çağrıldığını söyledi. Bu, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önde gelen eleştirmeni Navalny üzerindeki baskının daha da tırmandığının göstergesi olduğu ifade ediliyor.

Şu anda Rusya’da parmaklıklar ardında yaklaşık 9 ay geçiren Navalny, Navalny, artık kaçmaya eğilimli olarak tanımlanmadığını ve bu nedenle gardiyanlar tarafından daha az sıklıkta ve sıkı gece kontrollerine tabi tutulacağını söyleyerek duyuruyu hafife aldı.

Navalny, avukatlarının da yardımıyla yayınladığı gönderide, “Artık ranzamın üzerinde terörist olduğumu söyleyen bir işaret var. Putin’in portrelerini öpmemi ve (eski devlet başkanı) Dmitry Medvedev’den ezbere alıntılar öğrenmemi isteyeceklerinden korktum ama buna gerek yok” dedi.


Navalny’nin durumundan sorumlu olan Federal Hapishane Servisi, değişikliği hemen onaylamadı.

45 yaşındaki Navalny, Ağustos 2020’de Sibirya’da askeri sınıf bir sinir gazı ile zehirlenmesinden kurtulmak için aylarca tedavi gördüğü Almanya’dan bu yılın başında Rusya’ya döndükten sonra hapse atılmıştı.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın