Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Murat Yetkin: Ve ABD ‘Ermeni soykırımı’ dedi; gözler bundan sonrasında

Gazeteci Murat Yetkin, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “Soykırım” olarak tanımlaması hakkında, “Şimdi sorun ABD ile ilişkilerin gerçek bir dönüm noktasına gelmiş olması” dedi.

Murat Yetkin kişisel sitesi Yetkin Report’ta kaleme aldığı “Ve ABD ‘Ermeni soykırımı’ dedi. Gözler bundan sonrasında” başlıklı yazıda ABD’nin 1915 olayları için “soykırım” tanımlamasının ilişkileri nasıl etkileyeceğini yazdı.


Yektin yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Biden’ın 24 Nisan mesajındaki Osmanlı ayrıntısı ilginç. Öncelikle “Osmanlı döneminde” diye özellikle vurguluyor. Oysa Ermeni diasporası 1915 katliamlarından Türkiye Cumhuriyetinin de sorumlu tutulmasını istiyor. Hikayelerini onore ediyoruz. Acılarını görüyoruz. Tarihi kabul ediyoruz. Bunu kimseyi suçlamak için değil ancak tarihin tekerrür etmediğinden emin olmak için yapıyoruz” cümleleri, olan bitenden bugünkü Türkiye’yi suçlamadığını gösteriyor. İkincisi, İstanbul’un adını, Osmanlı başkenti Konstinapol olarak vurgulayarak o dönemi artık o dönemde bırakmak gereğini de vurguluyor. Üçüncüsü, “Bugün kaybettiklerimizi anarken gözlerimizi aynı zamanda geleceğe” çevirelim diyerek, belki de işi daha fazla uzatmama niyatini söylemek istiyor.

Ama Biden işi uzatmak istese de istemese de Erdoğan’ın dış politikası, özellikle iç politika bakımından ciddi bir darbe almış bulunuyor.


Öte yandan Biden’ın bu tutumu, İbrahim Kalın’ın geçen ay Bloomberg mülakatında, ilişkileri ABD ile de Rusya gibi yürütmek, yani anlaşmazlık noktalarının işbirliği noktalarını engellemesine izin vermemek önerisinin ilk testi olacak gibi görünüyor. Ermeni soykırımı kararına rağmen, Erdoğan Türkiye-ABD ilişkilerini Biden ile hiç bir şey olmamış gibi sürdürebilecek mi?”

Yazının tamamı için…

Biden ‘soykırım’ dedi

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak niteledi.

Biden’ın “soykırım” terimini kullanması ne anlama geliyor?

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan’da 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili yapacağı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanmaya hazırlanıyor.

ABD Büyükelçisi Satterfield Dışişleri’ne çağrıldı

ABD Başkan Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklaması nedeniyle Türk Dışişleri’ne çağrılan ABD Büyükelçisi Satterfield’a Türkiye’nin tepkisi iletildi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın