Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Murat Yetkin: Diplomatik fiyaskoların faturası kime çıkacak?

Gazeteci Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretini hatırlatarak, son dönemde birçok diplomatik fiyasko yaşandığını belirtti ve faturanın kime kesileceğini sordu. Yetkin, “Artık bazı büyükelçiler mi değişir, üst bürokrasiden bazı isimler mi? Daha yukarıya çıkar mı? Kestirmek güç. Ama Erdoğan’ın aslında hata yapmadığı, ama yanıltıldığının görünmesi için sanki bu olanların faturası birilerine kesilecek gibi” dedi.

Gazeteci Murat Yetkin, YetkinReport’ta kaleme aldığı yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Millet Genel Kurulu kapsamında ABD’ye yaptığı ziyareti yazdı.


Yetkin yazısında, “Biden faturası çıkarılacak birilerine elbette ama sadece Biden değil ki son dönemdeki diplomatik fiyaskolar. Bakın New York’ta bir de Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile önceden ilan ettiği ama gerçekleşmeyen görüşme fiyaskosu var. Öncesinde Kıbrıs “müjdesi” var. Rusya var mesela, Avrupa Birliği var. Erdoğan 19 Eylül’de İstanbul’dan ayrılmadan önce basın toplantısında Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorulunca Yunanistan Başbakanı Kriyakos’un bu konuları görüşmek istediğini, New York’ta görüşeceklerini söyledi. Görüşmediler. Mitsokatkis New York’a 22 Eylül’de gitti, BM Genel Kurulu’nda Erdoğan ile aynı gün konuşmasını yaptı ama bu görüşme olmadı. Daha önce New York’ta olmadığını göstermek içinse 21 Eylül’de Atina’da, Atina Belediye Başkanının davetlisi olarak bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştü. Bu durumun Erdoğan’ın canını daha da acıtacağını bile bile. Yunan kaynakları sorulunca, görüşme konusunun karara bağlanmadığını söylüyorlar. Türk kaynaklar ise, Miçotakis’in telefonda Erdoğan’a görüşürüz dediğini söyleyip suçu ona atma eğiliminde. Açık olan, Erdoğan’ın dar ekibinin Cumhurbaşkanına doğru bilgiyi doğru zamanda vermediği izlenimi. Faturası çıkacak elbet bunun da birilerine, bugün olmazsa yarın” ifadelerini kullandı.

Yetkin, “Bu ve benzeri fiyaskoların faturası kime kesilmez? Ya da kime kesilmemesi ihtimali daha yüksek? Bence Savunma Bakanı Akar’a kesilmez sanki. Aslına bakarsanız 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bu yana Türkiye’nin dış politikasını büyük ölçüde ayakta tutup dosta düşmana gösteren askeriye oldu. Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Azerbaycan bunun örnekleri. Bence bu fiyaskoların faturası MİT Başkanı Fidan’a da kesilir gibi durmuyor. Fiden özellikle son dönemde pek ortalara çıkmıyor zaten eskisi gibi. Gerisi artık serbest tahmin işidir. Artık bazı büyükelçiler mi değişir, üst bürokrasiden bazı isimler mi? Daha yukarıya çıkar mı? Kestirmek güç. Ama Erdoğan’ın aslında hata yapmadığı, ama yanıltıldığının görünmesi için sanki bu olanların faturası birilerine kesilecek gibi” diyerek yazını tamamladı.

Yazının tamamını okumak için…


İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın