Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Molla Birader, Time’ın ‘2021’in En Etkili 100 Kişisi’ listesinde

Taliban geçici hükümetinin başbakan yardımcısı Molla Abdülgani Birader, Time Dergisi’nin “2021’in En Etkili 100 Kişisi” küresel listesinde yer aldı.

Taliban ile ABD arasındaki Doha barış anlaşmasını müzakere etmesiyle tanınan Birader, Taliban’ın kurucu üyesi ve hareketin kurucusu Molla Ömer’in yakın bir ortağı.


Dergide Afganistan’ın “geleceğin dayanak noktası” olarak tanımlanan Molla Birader hakkında şu görüşe yer verildi:

“Sessiz, ketum bir adam, nadiren kamuoyuna açıklamalar veya röportajlar verir. Birader yine de Taliban içinde daha ılımlı bir akımı temsil eder. Batı desteğini ve umutsuzca ihtiyaç duyulan finansal yardımı kazanmak için ilgi odağına itilecek olanı temsil eder. Soru, Amerikalıları Afganistan’dan çıkaran adamın kendi hareketini yönlendirip yönlendiremeyeceğidir.”

Molla Birader, geçtiğimiz günlerde ölümüyle ilgili söylentilere son vermek için Afgan devlet televizyonuna çıkmıştı. Son birkaç gün içinde çok sayıda doğrulanmamış haber, Kabil’deki cumhurbaşkanlığı sarayında rakip Taliban grupları arasında bir çatışma olduğunu ima etti. Birader’in söz konusu çatışmada ağır yaralandığı iddia edildi.

Ölümüyle ilgili söylentilerin arkasından “sahte propaganda”yı suçlayan Taliban liderinin Afgan devlet televizyonuna, “Medyada ölümümle ilgili haberler vardı. Geçtiğimiz birkaç gecedir gezilere çıktım. Nerede olursam olayım. Şu anda hepimiz iyiyiz” dediği belirtiliyor.


AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın