Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Londra Köprüsü yıkıldı” planını sızdıranlar aranıyor

Kaynak: AjansBizim

Buckingham Sarayı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ölümünün ardından uygulanacak olan “Londra Köprüsü yıkıldı” adlı operasyona ilişkin ayrıntıların bir haber sitesine sızdırılmasından sonra sorumluları bulmak için harekete geçti.


Kamuoyuna sızdırılan gizli bilgilerde, Kraliçenin ölümünden sonra yapılacaklarla ilgili her şeyin, Prens Charles’ın tahta geçmesinden hükümet üyelerinin açıklamalarına ve kraliyet ailesi mensuplarının sosyal medyada paylaşacakları mesajlara kadar her şeyin gün gün planlandığı görülüyor.

Şifre: Londra Köprüsü yıkıldı! Kraliçe 2’nci Elizabeth’in cenaze töreni ve sonrası böyle planlanmış

Birleşik Krallık’ta, Kraliçe 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası yaşanacaklar ve düzenlenecek törenler hakkında gizli bir rapor ortaya çıktı. Buna göre geniş güvenlik operasyonları düzenlenmesi planlanırken, sosyal medyada da kısıtlamalar da gündemde.

Basında yer alan haberlerde, sızdırılan bilgilerin hükümetin sorumluluğunda olduğu belirtiliyor ve bu derece gizli belgelerin bütünüyle sızmasının çok endişe verici olduğu ve kraliyet ailesinin bu durumdan çok büyük üzüntü duyduğu aktarılıyor.

Planın daha hassas bilgi içeren bölümlerinin sızdırılmadığını belirten uzmanlar, böyle bir durumun Bakanlar Kurulu tarafından tam soruşturma açılmasını gerektirebileceğini hatırlatıyor.


Halen sızdıran kaynağın kim ve neresi olduğuna ilişkin soruşturma devam ediyor.

Nisan ayında yaşamını yitiren Kraliçenin eşi Prens Philip’in cenazesine ilişkin planlar da yine benzer şekilde kamuoyuna sızdırılmıştı.

95 yaşından bulunan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth halen sağlıklı durumda ve hükümdarlık görevini gerektiği gibi yerine getiriyor.

Politico adlı İngiliz internet sitesinde yayınlanan planda, Kraliçenin ölümü ile cenaze törenini arasındaki 10 günde yapılması gerekenlerin en ince ayrıntısına kadar hazırlandığı görülüyor.

“Londra Köprüsü” operasyonu ile Prens Charles’ın tahta çıkmasıyla ilgili “Bahar gel-giti” operasyonundan alıntılar şöyle:

Ölüm günü

Kraliçenin ölümünden haberdar edilecek ilk kişi Başbakan ile bazı bakanlar olacak. Kraliçenin özel sekreteri Başbakana Kraliçenin ölümünü “Londra Köprüsü çöktü” diyerek bildirecek.

Kraliyet sarayı daha sonra, resmî bir açıklama yaparak ölümü kamuoyuna duyuracak. Bakanlar ve üst düzeyli devlet memurları e-posta yoluyla ölümden haberdar edilecek. Hükümet merkezi olarak bilinen Whitehall’da bayraklar derhal yarıya indirilecek. Politico’nun verdiği bilgiye göre, bütün bunlar, Kraliçenin ölümünden sonraki 10 dakika içinde yapılacak.

Kraliyet ailesinin resmî web sitesinde Kraliçenin ölümünü bildiren bir mesajın yazılı olduğu siyah bir sayfa yayınlanacak.

İngiltere hükümetinin resmî web sitesinde de siyah bir bant gösterilecek ve sosyal medya ile ilgili diğer çok özel ve katı kurallar da geçerli olacak.

Politico’da yer alan bilgilere göre, başbakan hükümet adına ilk açıklamayı yapacak ve tüm bakanlara, Başbakan beyanda bulunmadan önce herhangi bir açıklama yapmamaları talimatı verilecek.

Savunma Bakanlığı, top atışları yapılmasından sorumlu olacak, ulusal çapta bir dakikalık saygı duruşunun ardından artık Kral olan Prens Charles ulusa seslenecek.

Sonraki günler

Cenaze töreni, Kraliçenin ölümünün 10’uncu gününde yapılacak.

Prens Charles, Kraliçenin ölümünün ertesi günü Saint-James Sarayında Kral ilan edilecek. Planda ayrıca, davetlilerin nasıl giyinmesi gerektiği ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Parlamentonun çalışmalarına da 10 gün ara verilecek.

İkinci gün, Kraliçenin tabutu Buckingham Sarayına geri getirilecek. Kraliçenin İskoçya’da Balmoral’da ya da Norfolk’ta Sandringham rezidansında ölmesi halinde uygulanacak ek bir plan da mevcut.

Üçüncü gün, Kral Charles, ülkede geziye çıkarak İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ya gidecek.

Cenaze töreni gününe kadar hazırlanan planda öngörülenler harfiyen uygulanacak. Bütün ülkede iki dakikalık saygı duruşu yapılacak.

Geçit törenleri Londra ve Windsor Şatosunda düzenlenecek. Ve Kraliçe Windsor’daki St. George Şapeline gömülecek.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın