Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Liderler arası kriz! Taliban’da ‘başarı’ paylaşılamıyor!

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban liderleri arasında açıklanan geçici hükümetin üyeleri konusunda büyük bir anlaşmazlık ortaya çıktığı ileri sürüldü.

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban liderleri arasında açıklanan geçici hükümetin üyeleri konusunda büyük bir anlaşmazlık ortaya çıktığı ileri sürüldü.


BBC, üst düzey Taliban yetkililerine dayanarak verdiği haberde, grubun kurucularından Molla Abdulgani Birader ile bir kabine üyesi arasındaki tartışmanın başkanlık sarayında yaşandığını belirtti.

Birader’in son zamanlarda gözönünden kaybolması nedeniyle Taliban liderliğinde anlaşmazlık olduğu haberleri yayılmış, bu haberler resmen yalanlanmıştı.

Bir Taliban yetkilisi, BBC Peştunca kanalına yayınına yaptığı açıklamada, Birader ile Mülteciler Bakanı ve Hakkani Şebekesi’nin önemli liderlerinden Halilurrahman Hakkani’nin birbirlerine sert sözler söylediğini, bu sırada taraftarlarının da yakın bir yerde birbiriyle sözlü kavga ettiklerini belirtti.


Katar’da bulunan üst düzey bir Taliban yetkilisi de, geçen hafta tartışma olduğunu doğruladı. Bu Taliban yetkilisi, Başbakan yardımcısı Birader’in kabine üyelerinden memnun olmadığı için tartışma çıktığını söyledi.

Başarı kimin?

Bu arada, tartışmaların Taliban’ın Afganistan’daki başarısının kime mal edileceği üzerindeki anlaşmazlıktan çıktığı belirtiliyor.

Birader, kendisi gibi insanların yürüttüğü diplomasinin öne çıkarılması gerektiğini savunurken, Hakkani Şebekesi başarının savaşla sağlandığı görüşünde.

ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi için imzalanan Doha Anlaşması’nı Taliban adına imzalayan Birader, 2020’de eski ABD başkanı Trump’la yaptığı telefon bağlantısıyla bir ABD başkanı ile görüşen ilk Taliban yetkilisi olmuştu.

Eski Afgan hükümet güçleri ve ABD’ye karşı en şiddetli saldırıları yapan ve ABD tarafından terör örgütü ilan edilen Hakkani şebekesinin lideri Siracuddin Hakkani ise yeni hükümette içişleri bakanı.

Molla Birader geçen hafta başkanlık sarayında çıkan bir iç çatışmada öldürüldüğü haberlerini yalanlamıştı. Ancak birader iddiaları yalanladığı ses kaydında nerede olduğunu açıklamamıştı.

Taliban kaynakları ise BBC’ye Birader’in tartışmadan sonra başkent Kabil’i terk edip Taliban’ın tarihsel başkenti Kahdahar’a gittiğini söyledi. Ancak Taliban’ın iddiaları kuşkuyla karşılanıyor. Taliban daha önce eski lideri Molla Ömer’in ölümünü iki yıl süreyle gizlediğini ve bu sürede onun adıyla bildiriler yayınladığını kabul etmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın