Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kuzey Kore nükleer santrali yeniden çalıştırdı iddiası

Kuzey Kore’nin Yongbyon nükleer kompleksinde plütonyum üretimi yapan reaktörünü yeniden işletmeye aldığı sanılıyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), yıllık raporunda, “Temmuz ayı başından bu yana başta soğutma suyunun boşaltılması olmak üzere reaktörün çalıştığını gösteren birtakım sinyallerin bulunduğunu” belirterek, durumdan kaygı duyduğunu bildirdi. Raporda, Yongbyon reaktörünün aralık 2108’den beri âtıl durumda olduğu düşünülüyordu.


Beş megavat gücündeki reaktörün yeniden işler hale getirilmesinin Kuzey Kore’nin, BM Güvenlik Konseyinin kararlarına aykırı olarak nükleer programını sürdürdüğü anlamına geliyor. Bu nükleer kompleksin geleceği, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve eski ABD Başkanı Donald Trump arasında Hanoi’de 2019 yılında başarısızlıkla sonuçlanan ikinci zirvede taraflar arasında tartışmalı konulardan biriydi.

Kuzey Kore, Yongbyon kompleksinin bir bölümünü, ekonomik yaptırımların kısmen kaldırılması karşılığında sökmeyi teklif etmiş, ancak nükleer üretim altyapısını muhafaza edeceğini bildirmişti. Bu teklif, Washington tarafından reddedilmişti. İki ülke arasında o tarihten bu yana görüşmeler kesildi.

Kuzey Kore, başta nükleer olmak üzere askerî programları nedeniyle uluslararası yaptırımlar altında bulunuyor. Ülkenin nükleer programı Kim Jong Un yönetiminde önemli gelişme kaydetti. UAEK, uzmanlarının 2009 yılında Kuzey Kore’den sınır dışı edilmesinden bu yana Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerini dışarıdan izliyor.


Bu reaktörün yeniden başlatılması haberi, Pyongyang’ın reaktörden gelen kullanılmış yakıttan plütonyumu ayırmak için yakınlarda bulunan bir radyo kimyasal laboratuvarı da kullandığına dair edinilen son bilgilerin ardında ortaya çıktı.

UAEK, reaktörün çalıştırıldığına ilişkin belirtilerin “son derece rahatsız edici” olduğunu belirtti ve bu faaliyetlerin BM kararlarının “açık ihlali” anlamıma geldiğini kaydetti.

Başkent Pyongyang’ın yaklaşık 100 km uzağında bulunan Yongbyon nükleer kompleksinde Kuzey Kore’nin nükleer programıyla ilişkili yaklaşık 10 bina bulunuyor.

1986 yılında açılan Yongbyon nükleer reaktörü, Kuzey Kore’nin ilk nükleer reaktörü oldu ve ülkenin tek plütonyum kaynağı olarak biliniyor.

Bununla birlikte, Yongbyon’un ülkenin tek uranyum zenginleştirme tesisi olmadığı ve kapatılmasının nükleer programının sonu anlamına gelmediği düşünülüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın