Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kıbrıs Rum kesiminde öğretmenlere ‘Atatürklü sayfayı yırtın’ talimatına Dışişleri’nden sert tepki

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde, bir İngilizce kitabında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün olduğu sayfanın yırtılması için Eğitim Bakanlığı’ndan talimat gönderildiği iddia edildi. Olaya şaşıran Rum eğitimciler bakanlıktan açıklama bekliyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz” denildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde, Eğitim Bakanlığı’ndan öğretmenlere gönderilen acil bir e-postada, 11. sınıf öğrencilerine yönelik İngilizce çalışma kitabındaki Atatürk’ün olduğu sayfanın yırtılması talimatı verildiği öne sürüldü.


Rum basınında çıkan habere göre “Oxford Discover Futures 3” çalışma kitabının 36. sayfasında, “Bir asır önce kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin en büyük kahramanı” şeklinde bir soruda yer aldığı belirtiliyor.

Aynı sayfada ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo da bulunuyor.

Konunun, bir İngilizce öğretmeninin, talimatı Facebook’ta bir grupta yayınlamasıyla gündeme geldiği ve o zamandan beri sosyal medyada tepkilere yol açtığı kaydediliyor.


Bakanlıktan 6 Eylül’de atılan mesaja şaşıran öğretmenlerin e-postayla ilgili olarak eğitim bakanlığından yanıt beklediği kaydedildi.

Haberde, OELMEK Öğretmenler Sendikası’ndan olayla ilgili şikayetler yapıldığı, olayı görüşmek üzere Eğitim Bakanlığı’nda bir toplantı planlandığı belirtildi.

Sendika Başkanı Kostas Hadjisavvas, Cyprus Mail’e verdiği demeçte, konunun çok endişe verici olduğunu ifade ederek, “Bu sorunun nasıl ortaya çıktığını bulmaya çalışıyoruz. Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou yurtdışında Atina’da olduğu için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ortaöğretim müdürlüğü derhal cevap vermelidir” dedi.

Hadjisavvas, olayla ilgili bilgilerin kafa karıştırıcı olduğunu kaydederek, “Raporlara göre bazı öğretmenler e-posta aldı, bazıları telefon aldı ve bazılarına sözlü talimat verildi. Bizi ilgilendiren sadece mesajı kimin gönderdiği değil, gönderilmesi talimatını kimin verdiğidir” dedi.

Hadjisavvas, ayrıca o sayfadaki sorunun ne olduğunu bilmediğini ama muhtemelen Atatürk nedeniyle olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Bir İngilizce öğretmeni sosyal medya hesabı üzerinden olayı kabul edilemez olarak nitelendirerek, şu yorumda bulundu:

“Atatürk’ü basitçe Türkiye’nin en önemli kahramanı (bu arada, belirli bir liderin Türkler için önemini hepimiz biliyoruz)olarak sunan metnin, öğrencilerimizle diğer kaynakları ve eleştirel düşünceyi kullanarak kendi sonuçlarını çıkardıkları interaktif tartışmanın başlangıç noktası olmalıdır.”

Dışişleri Bakanlığı’ndan sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Rum okullarında okutulan ders kitabından Atatürk’le ilgili sayfanın yırtılması talimatı ile ilgili açıklama yaptı.

Dışişleri, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından, okullarda okutulan bir ders kitabından, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimat, Rum Yönetiminin ülkemize ve KKTC’ye karşı çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi ortaya koymaktadır” ifadelerini yer verdi.

Bakanlık, “GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan paylaşılan metinde, “Kıbrıs meselesini yıllardır çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY’nin bu son eylemi, Ada’da Kıbrıs Türkleriyle sadece iktidarı ve refahı paylaşmaya değil, birlikte yaşamaya dahi tahammüllerinin olmadığını göstermektedir” denildi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın