Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kabil Havaalanı’nda 3 saldırı! DEAŞ üstlendi! 13 ABD askeri ve 97 aşkın sivil öldü

Afganistan’daki Kabil havaalanındaki Abbey Kapısı dışında düzenlenen 3 saldırıda ilk belirlemelere göre 13 ABD askeri ve 97 sivil öldü, 150’tan fazla kişi yaralandı. Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında meydana gelen iki patlamanın sorumluluğunu DEAŞ üstlendi.

Saldırıda 97’si sivil, 13’ü ABD askeri toplam 110 kişi öldü. BBC, bir güvenlik kaynağına atıfta bulunarak, en az 150 kişinin yaralandığını söyledi. Abbet Kapısı terör tehdidi uyarılarının ardından kapatılan üç kapıdan biriydi. İran haber ajansı Mehr, patlamaların sorumluluğunu DEAŞ’ın üstlendiğini duyurdu.


ABD ve İngiltere’den Kabil Havalimanı’nda “terör saldırısı” uyarısı

Afganistan’ın başkenti Kabil’den tahliyeler sürerken, ABD ve İngiltere Kabil Havaalanı’nda terör saldırısı olabileceği uyarısında bulundu.

Sky News’un, İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göre ise Kabil havaalanı dışındaki ikinci patlamaya bir araba bombası neden oldu.

Kaynak, Baron Hotel’in dışında meydana gelen ilk patlamanın bir intihar saldırganı tarafından gerçekleştirildiğine inanılırken, Manastır Kapısı’ndaki ikinci patlamanın “araba bombası olduğu düşünülüyor” dedi. Pentagon, havaalanı dışında ikinci patlamayı doğruladı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, Twitter’da yaptığı açıklamada, patlamalarda ABD ve siviller arasında kayıplar olduğunu doğruladı. Kirby, “Abbey Kapısı’ndaki patlamanın bir dizi ABD ve sivil zayiatla sonuçlanan karmaşık bir saldırının sonucu olduğunu doğrulayabiliriz. Ayrıca Abbey Gate’e kısa bir mesafedeki Baron Hotel’de veya yakınında en az bir patlama daha doğrulayabiliriz” dedi.


Öte yandan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda meydana gelen patlamanın ardından acil kabine toplantısına başkanlık edecek. ile tamamlanacak. Çalışmalar esnasında köprü trafiğe hiçbir şekilde tamamen kapatılmayacaktır.

Üçüncü patlama

Kabil, uluslararası havaalanı yakınında duyulan üçüncü bir patlamayla yeniden sarsıldı. Bu, biri Abbey kapısında ve diğeri yakındaki Barons Hotel’de olmak üzere iki patlama kaydedildikten saatler sonra gerçekleşti.

Taliban, saldırıları kınadı

Taliban, Kabil havaalanında düzenlenen saldırıları kınadı ve patlamaların meydana geldiği bölgenin güvenliğinden ABD güçlerinin sorumlu olduğunu belirtti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, yaptığı açıklamada, Baron Oteli yakınlarında meydana gelen patlamada en az 52 kişinin yaralandığını, diğer patlamada ölenlerin sayısının bilinmediğini söyledi.

Mücahid, ikiz patlamaların meydana geldiği bölgenin güvenliğinden ABD güçlerinin sorumlu olduğunu kaydederek, “İslam Emirliği, ABD kuvvetlerinin güvenlikten sorumlu olduğu bir bölgede meydana gelen Kabil havaalanındaki sivillerin bombalanmasını şiddetle kınıyor. İslam Emirliği, halkının güvenliğine ve korunmasına çok dikkat ediyor” dedi.

Patlamaları terör eylemi olarak nitelendiren Zabihullah Mücahid, Taliban’ın ABD’yi ve diğer batılı güçleri IŞİD’in olası bir saldırısı konusunda uyardığını söyledi.

MSB: Birliğimizde hasar yok

Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Afganistan’da Kabil Havaalanı dışında iki patlama olduğunu belirterek, “Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” bilgisini verdi.

Biden programını iptal etti

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın bulunduğu bölgede meydana gelen patlamalar Beyaz Saray’ı ve ABD Başkanı Joe Biden’ı alarma geçirdi. Biden yaşanan olaylar sonrası günlük programını değiştirdi.

Patlamalarda ABD’lilerin de yaşamını yitirdiği haberleri gelirken, Başkan Biden günlük programını değiştirdi.

Beyaz Saray yetkilileri, patlama haberinin ardından Biden’ın özel durumlarda toplanılan Durum Odası’na (Situation Room) geçtiğini, yerel saatle 11.30’da (TSİ 18.30) İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile yapacağı görüşmenin ertelendiğini aktardı. Görüşmenin ne zaman yapılacağına ilişkin ise detay paylaşılmadı. Ayrıca, Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Ekibi’nin sabah düzenlenmesi planlanan basın toplantısı ertelendi.

Amerikan basını, Biden’ın eşi Jill Biden’ın 1 Eylül’de yapmayı planladığı bir seyahatin de ertelendiğini belirtti.

NATO’dan saldırılara kınama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kabil havaalanında düzenlenen saldırıları kınadı.

Stoltenberg, saldırıların ardından Twitter’da yaptığı paylaşımda, ülkeyi terk etmeye çalışan çaresiz Afganları ve ittifakın onları Afganistan’dan tahliye etme çabalarını hedef alan ”korkunç terör saldırılarını” kınadı.

Jens Stoltenberg, “Kabil havaalanı dışındaki korkunç terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Düşüncelerim tüm etkilenenler ve sevdikleriyle birlikte. Önceliğimiz mümkün olan en kısa sürede çok sayıda insanı güvenli bir yere tahliye etmek” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise yaptığı açıklamada, Kabil havaalanını çevreleyen durumun artık “son derece gergin” olduğunu söyledi.

Macron, ”Bu bizi, her bir kişiye, üzerinde hiçbir kontrolümüz olmayan bir bağlamda en büyük ihtiyatlı davranmalarını tavsiye etmeye yönlendiriyor” dedi.

Fransa lideri, saldırıya rağmen Fransa’nın güvenli bir ortam sağlandığı sürece tahliye operasyonunu sürdürmeyi planladığını belirtti.

Şimdiye kadar 115 Fransız vatandaşını ve 2.000 Afgan’ı tahliye eden Fransa, son uçağının yarın akşam kalkacağını söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın