Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Japonya’da meclis feshedildi, seçim süreci başladı

Japonya’nın yeni Başbakanı Fumio Kishida, parlamentonun alt kanadını feshederek 31 Ekim’deki ulusal seçimlerin önünü açtı.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Kishida, sadece 10 gün önce parlamento tarafından Yoshihide Suga’nın yerine başbakan seçilmesinin ardından politikaları için halkın yetkisini aradığını söylemişti.


Oturumu yöneten alt meclis başkanı Tadamori Oshima, genel kurul toplantısında feshi duyurdu. Duyuru üzerine 465 alt meclis üyesinin tamamı ayağa kalktı, üç kez “banzai” diye bağırdı ve ayrıldı. Şimdi koltuklarını kaybettiler ve yeni bir alt meclis için resmi kampanya Salı günü başlıyor.

Son alt meclis seçimi, 2017 yılında eski Başbakan Shinzo Abe başkanlığında yapıldı. Halefi Suga, başbakan olarak sadece bir yıl sürdü ve hükümetinin desteği, koronavirüs ile başa çıkma konusundaki yüksek elli yaklaşımı ve halkı kızdıran artan vakalara rağmen Tokyo Olimpiyatlarını düzenleme konusundaki ısrarıyla hırpalandı.

İktidar partisine destek toplamakla görevli Kishida, “güven ve empati” siyaseti izleyeceğine söz verdi.


Geçen Cuma günü yaptığı ilk politika konuşmasında, Çin ve Kuzey Kore’den gelen tehditlere karşı savunmayı güçlendirirken, başka bir canlanma durumunda ülkenin koronavirüs pandemisine tepkisini güçlendirme ve hırpalanmış ekonomisini canlandırmaya söz verdiğini söyledi.

AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın