Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, görevini bırakıyor

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga bu ay yapılacak parti başkanlığı seçimlerine katılmayacağını söyleyerek, başbakanlığı bırakacağını belirtti.

İktidar partisinde 29 Eylül’de başkanlık seçimleri yapılacak ve parti meclis çoğunluğuna sahip olduğu için seçilecek kişinin başbakan olması bekleniyor.


Suga’nın şaşırtıcı açıklaması kamuoyu desteğinin en düşük düzeye düşmesinden sonra geldi. Suga bir yıl önce Shinzo Abe’nin istifasından sonra başbakanlığı üstlenmişti.

BBC’nin haberine göre, iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin genel sekreteri “Sayın Suga bugün yapılan idari toplantıda çabalarını salgına karşı mücadeleye yoğunlaştırmak istediğini ve liderlik seçimlerine katılmayacağını söyledi. Samimi olmak gerekirse, şaşırdım. Gerçekten üzücü. Elinden gelenin en iyisini yaptı ama dikkatlice düşündükten sonra bu kararı verdi” dedi.

Suga’nın başbakanlığı bırakacağı haberinden sonra Japonya borsasında hisse senetleri hızla değer kaybetti.


Çilek üreticisi bir ailenin oğlu olan Suga, 1987’de Yokohama Belediye meclisine seçilmiş ve ilk kez 1996’da parlamentoya girmişti.

Zamanın başbakanı Junichiro Koizumi 2005’de Suga’yı içişleri ve iletişim bakanlığı bakan yardımcısı olarak atadı. Ertesi yıl Koizumi’nin Halefi Shinzo Abe, Suga’yı bakanlığa getirdi.

Kaynak: AjansBizim

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın