Son haberler
İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsviçre’de halkın çoğunluğu eşcinsel evliliğe ‘evet’ dedi

İsviçre’de bugün yapılan referandumda ilk sonuçlara göre halk açık farkla eşcinsel evliliğe onay verdi.

İsviçre’de halk bugün eşcinsellere de evlenme hakkı tanıyan yasa için sandık başına gitti ve ilk sonuçlara göre açık bir farkla “evet” oyu çıktı.


Bugün yapılan ulusal referandumda, ilk sonuçlara göre, eşcinsel çiftlerin evlenip çocuk evlat edinmelerine izin verilmesine halkın yüzde 64’ü ”evet”, yüzde 36’sı ”hayır” oyu kullandı. Nihai sonucun günün ilerleyen saatlerinde çıkması bekleniyor.

Referandumun kesin sonucuna göre İsviçre eşcinsel evliliği yasallaştıracak. Ancak destekçiler, esas olarak ülkenin idari ve yasal prosedürleri nedeniyle bu tür evliliklerin gerçekleşmesinin aylar alabileceğini söylüyor.

İsviçre, eşcinsel evlilik konusunda referanduma gidiyor

İsviçre’de, eşcinsel evlilik ve çiftlerin evlat edinip edinmemelerine karar verilecek yeni bir referanduma gidiliyor.

Batı Avrupa’daki çoğu ülke eşcinsel evliliği zaten tanırken, Orta ve Doğu Avrupa’dakilerin çoğu iki erkek veya iki kadın arasındaki evliliklere izin vermiyor.


8,5 milyonluk bir nüfusa sahip olan İsviçre, geleneksel olarak muhafazakar ve 1990 yılında tüm kadınlara oy kullanma hakkını genişletti.

Eşcinsellerin evlilik eşitliğinden yararlanmalarını sağlama konusunda İsviçre, Avrupa’da en geç hareket eden ülkeler arasında bulunuyor. Hükümetin de parlamentonun da kabul ettiği yasal düzenlemeye karşı çıkanlar, düzenledikleri imza kampanyasıyla konunun halk oyuna sunulmasını sağladı.

Eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasaya karşı çıkanlar, evlilik bağının sadece bir kadın ile erkek arasında kurulan bir birliktelik olarak kalması gerektiğini savunuyor. Karşıtlar son haftalarda ağlayan çocuk görsellerinin de yer aldığı kampanyalarla çocukların eşcinsel birlikteliklerden zarar gördüğü yönünde mesajlar vermeye çalıştı. Eşcinsellerin evlenmelerini reddedenlerin bu bağlamda en çok karşı çıktığı konulardan biri de evlat edinmelerini engellemek.

Nitekim hükümetin ve parlamentonun onayladığı düzenleme evlat edinmelerini, eşcinsel birliktelik yaşayan kadınların suni döllenme yaptırarak çocuk sahibi olmasını mümkün kılıyor

İlk yorum yapan siz olun

Yorum Yapın